• شماره تماس آکادمی موسیقی سرنا :    32263647-026      32253482-026
  • آدرس آموزشگاه موسیقی سرنا  :  کرج ، میدان شهدا ، روبروی بانک ملی ، جنب برج نوا  
  • شماره تماس آکادمی موسیقی سرنا :    32263647-026      32253482-026
  • آدرس آموزشگاه موسیقی سرنا  :  کرج ، میدان شهدا ، روبروی بانک ملی ، جنب برج نوا  
  • شماره تماس آکادمی موسیقی سرنا :    32263647-026      32253482-026

انواع کوک های گیتار 

نوازندگان گیتار قبل از شروع نواختن گیتار نیاز دارند که ساز خود را کوک کنند در همین راستا نحوه کوک کردن استاندارد گیتار و کوک های جایگزین را برای نوازندکی در سبک های مختلف موسیقی را در این مقال بیان خواهیم کرد.

نحوه کوک کردن گیتار

نگران نباشید کوک کردن گیتار کار سختی نیست، برای رسیدن به کوک مورد نظر کافیست گوشی‌های کوک را تا جایی بچرخانید که به صدای دلخواه برسید. در نظر داشته باشید چرخاندن گوشی‌ها به سمت بدنه، سیم را شل‌تر و صدا را بم تر می‌کند و چرخاندن آن در جهت دیگر سیم را محکم‌تر و صدا را زیرتر می کند.

مقاله مرتبط: فواید نواختن گیتار

استاندارد کوک کردن گیتار

بیشتر نوازندگان گیتار از کوک استاندارد استفاده می کنند و به نوازندگان مبتدی هم توصیه می کنیم از همین کوک استفاده کنند تا بعد از حرفه ای شدن سایر کوک ها را هم امتحان کنید یا حتی کوک اختصاصی خود را داشته باشید. 
معرفی سیم ها و نت های مرتبط با آن
گیتار شش سیم دارد که سیم اول نازک ترین آن و سیم شش ضخیم ترین آنهاست. در حالت استاندارد از راست به چپ، سیم‌ها اینگونه نام‌گذاری می شوند: E, A, D, G, B, E. توجه کنید که سیم‌های اول و ششم هردو می (E) هستند. با اینکه این نت‌ها مشابه هستند، دو اکتاو با یکدیگر فاصله دارند. بهتر است برای کوک کردن از سیم ششم (ضخیم‌ترین سیم) شروع کنید و به سمت سیم اول پیش بروید.

انواع کوک گیتار

تیونرهای گیتار

راحتترین روش برای کوک کردن گیتار، استفاده از تیونرهای کروماتیک است. این تیونرها صدای گیتار را «می‌شنوند» و پیچ (گام صدا) را نمایش می‌دهند. در نتیجه می‌توانید کوک سیم را تغییر داده و آن را با نت دلخواه خود هماهنگ کنید، دستگاه دیگری به نام دیاپازون وجود دارد که می‌توانید با ضربه زدن به آن پیچ صحیح را بشنوید و بر اساس آن ساز را تنظیم کنید البته دستگاه ‌هایی نیز با نام پیچ تیونر نیز هستند که تنها نت ‌ها را اجرا می‌کنند و شما باید با استفاده از توانایی شنیداری خود سیم‌ها را کوک کنید. البته حتما نیاز به تهیه این تیونرها ندارید و با استفاده از تیونرهای آنلاین و یا اپلیکیشن های تیونر نیز می توانید گیتار خود را کوکئ کنید.(برای مثال تیونر فندر برای اندروید و اپ فندر برای iOS )

مقاله مرتبط: آموزش گیتار در کرج

کوک گیتار بدون تیونر

در صورتی که به کیبورد یا پیانو دسترسی دارید می توانید گیتار خود را بدون تیونر نیز کوک کنید و با استفاده از آنها صدای صحیح هر نت را بشنوید. استفاده از پیانو روشی مطمئن تری برای کوک کردن است که در یک مقاله دیگر به صورت جداگانه آموزش خواهیم داد.

کوک جایگزین Drop D

تفاوت زیادی با کوک استاندارد ندارد و کار چندان دشواری نیست، گیتار را در حالت استاندارد کوک کنید و سپس سیم ششم را یک گام از "می به ر"‌ پایین بیاورید. نمونه بسیار مشهور نوازندگی در این کوک آهنگ مشهور Dear Prudence از گروه بیتلز  است.

کوک جایگزین Open G

روش کوک گیتار اپن جی:
 سیم‌ها را مطابق نت‌های زیر کوک کنید(در این صورت اگر دست‌باز گیتار را به صدا در آورید، آکورد G را خواهید شنید):
 D-G-D-G-B-D

چه زمانی گیتار را کوک کنیم؟

چوب به کار رفته در گیتار بر اثر حرارت و رطوبت،‌ منبسط و منقبض می‌شود به همین دلیل کشش سیم‌ها تغییر می‌کند و گیتار از کوک خارج می‌شود به همین دلیل بهتر است قبل از هر تمرین گیتار خود را کوک کنید حتی در میانه‌ی تمرین حس کردید که صدای گیتار مناسب نیست کوک آن را بررسی کنید و در صورت نیاز مجدد کوک کنید. 
یکی از بهترین راه‌ها برای ثابت ماندن کوک گیتار، تعویض سیم گیتار به شکل مداوم است و نگهداری گیتار در محیط و شرایط مناسب است که در مقاله جداگانه ای به آن چرداخته شده که با استفاده از آن می توانید از گیتار خود به خوبی نگهداری کنید.

مقاله مرتبط: نگهداری از گیتار

اگر می خواهید قدرت شنوندگی خود را تقویت کنید یکی از راه‌های تقویت این مهارت، کوک کردن گیتار با استفاده از شنیدار است دو روش آن نیز روش فرت پنجم و روش هارمونیک است.