• شماره تماس آکادمی موسیقی سرنا :    32263647-026      32253482-026
  • آدرس آموزشگاه موسیقی سرنا  :  کرج ، میدان شهدا ، روبروی بانک ملی ، جنب برج نوا  
  • شماره تماس آکادمی موسیقی سرنا :    32263647-026      32253482-026
  • آدرس آموزشگاه موسیقی سرنا  :  کرج ، میدان شهدا ، روبروی بانک ملی ، جنب برج نوا  
  • شماره تماس آکادمی موسیقی سرنا :    32263647-026      32253482-026

تاریخچه نت نویسی

تاریخچه نت نویسی

کلمه نت در  اصطلاحات موسیقی، دو معنی دارد:
-    نت یک صدای خاص به‌ تنهایی
-    و نت نشانه‌ای است در یادداشت‌های موسیقیایی برای نشان دادن نسبی مدت و زمان اجرای یک صوت
انسان برای زندگی جمعی خلق شده و نیاز به همکلام دارد تا بتواند به این جمع و کنار هم بودن معنا ببخشد و از همان بدو خلقت خود برای برقراری ارتباط با هم نوعان خود به دنبال راه حل بود تا با داشتن زبان مشترک بتواند تنهایی خود را کنار گذاشته و با دیگران ارتباط برقرار کند. 
در دنیای موسیقی که ما در مورد آن صحبت خواهیم کرد ماجرا قدری متفاوت تر است و با زمان گفتگوی روزانه نمی توان ارتباط برقرار کرد و همین دلیل ایجاد نت و با بهتر است بگوییم اختراع نت می باشد و این نت تبدیل شد به زبان مشترک موسیقی.

موسیقی را چه کسی اختراع کرده است؟

همیشه وقتی از زبان مشترک سخن به میان می آید منظور این است که یک راه برقراری ارتباط که همه افرادی که در این ارتباط هستند با قوانین آن آشنا باشند و بتوانند در اصلاح کلام طرف مقابل را درک کند بنابراین الفبای موسیقی یا همان نت ها از یک قوانین خاص پیروی می کند و فرقی نمی کند یک ایرانی و یا یک نفر اهل ایرلند و یا هند آن را نوشته باشد تمام موسیقی دانان جهان می توانند آن را متوجه شوند و اجرا کنند.
اختراع موسیقی

آموزش نت های موسیقی

هرکسی که می خواهد وارد عرصه موسیقی شود و سازی را بنوازد باید با الفبای موسیقی آشنا باشد یا آن را یاد بگیرد. نت نویسی توسط افراد باتجربه در زمینه موسیقی که سالیان سال درگیر این الفبا هستند انجام می‌شود. البته در گذشته آموزش سازها، به صورت تئوری و عملی به هنرجو گفته می‌شد، اما عملا مرجعی برای آموزش آن وجود نداشت. و در اساتید موسیقی هر چیزی را که از استاد خود یاد گرفته بودند را به هنرجو آموزش می‌دادند و آنان را به تکرار و تمرین تشویق می‌کرد که این باعث ایجاد محدودیت در تمرین و یادگیری می شد و هنرجو حتما باید شخص باهوش و دارای حافظه قوی جهت بخاطر سپردن نتهای موسیقی بود و استعداد یادگیری بالایی می داشت.

تاریخچه پیدایش نت نویسی 

همانطور که ممکن است اطلاع داشته باشید، الفبای موسیقی از ۷ نت (دو، رِ، می، فا، سُل، لا، سی) تشکیل شده است. اما جالب است بدانید در ابتدا نت ‌ها ۶ عدد بودند. نت سی پس از مدتی به این الفبا اضافه شد و به جای نت دو، نت اوت وجود داشت اما به دلیل سختیرر نت خوانی، جایش را به نت دو داد. این ۷ نت که امروزه در جهان با آن به نوشتن ملودی‌های بی‌نظیر دست پیدا می‌کنند شامل صداهای زیر و بم است که با قواعدی کنار هم نوشته می‌شوند و یک راهنمای نواختن موسیقی را ایجاد می‌کنند.
 

تاریخچه نت نویسی

دانلود نت


دانستن این مسئله شاید برای شما هم جالب باشد که اولین کسانی که به نت نویسی پرداختند یونانیان بودند. آنان هر سال به صورت جدی المپیاد موسیقی برگزار می‌کردند و در این مراسم به نواختن سازهایی مانند نی و چنگ می پرداختند. در این مراسم یک ملودی نواخته می‌شد، اما امروزه شنیدن آن ملودی برای ما چندان جذابیتی نخواهد داشت.