• شماره تماس آکادمی موسیقی سرنا :    32263647-026      32253482-026
  • آدرس آموزشگاه موسیقی سرنا  :  کرج ، میدان شهدا ، روبروی بانک ملی ، جنب برج نوا  
  • شماره تماس آکادمی موسیقی سرنا :    32263647-026      32253482-026
  • آدرس آموزشگاه موسیقی سرنا  :  کرج ، میدان شهدا ، روبروی بانک ملی ، جنب برج نوا  
  • شماره تماس آکادمی موسیقی سرنا :    32263647-026      32253482-026

چند نکته مهم برای خرید سه تار خوب

خرید سه تار خوب
 
o    بهترين و مناسب ترين چوب برای صفحه و كاسه سه تار چوب توت است، پس به اين موضوع دقت كنيد "معمولاً چوب توت زرد رنگ است"
o    دقت کنید صدای نت های پائين دسته با نت های بالا دسته هم خوانی داشته باشد. اين موضوع را حسی خواهيد فهميد. منظورم اين است كه صداها از بالا تا پائين تغييرات ثابتی داشته باشد. يك دفعه تغيير صدايی نداشته باشد .
o    به سيم بم ساز مضراب بزنيد صدای آن بايد نرم و طبيعی باشد و اصطلاحاً " گز" نزند .
o    بلندی صدای ساز اصلاً ملاك نيست. صدای ساز بايد تميز و بدون صدای اضافی باشد . اين را حسی می توانیئ درك کنید، صدای ساز واقعاً سليقه ای است. يكی صدای زنگ دار دوست دارد،‌ يكی صدای بم تر و اين استاندارد مشخصی ندارد .
o    وقتی تكنيك ناله "ويبراسيون" را اجرا می كنيد توجه كنيد كه مشكل نداشته باشد. و هنگام اجرای این تکنیک، انگشت راحت روی دسته بلغزد.
o    دقت كنيد دسته ساز نه زياد ضخیم باشد نه زياد نازك . تناسب قطر دسته از بالا تا پائين رعايت شده باشد و بالای دسته نازكتر و به تدريج تا پائين دسته ضخیم تر شده باشد و حتما از بالای دسته تا پائين دسته حركت دستتان را حرکت دهید و انگشت گذاری كنيد، ببينيد حركت روی دسته ساز برایتان راحت باشد.
o    دقت كنيد ساز سنگين نباشد و تعادل وزنی آن بین کاسه و دسته مراعات شده باشد که یک روش برای درک توازن آن اینست که سه تار را از قسمت پائين دسته یعنی گلوگاه بين كاسه و دسته روی انگشت سبابه خود قرار دهيد در این حالت بايد ساز روی انگشت شما تعادل خود را حفظ كند و بايستد يعنی مثل الاكلنگ اين قسمت مركز سقل بين دسته و كاسه باشد. اگر متعادل نبود، نشان می دهد كه ساز خيلی حرفه ای ساخته نشده ، البته اين روش تست از موارد ضروری نيست.
o    رنگ ساز فقط جهت زيباسازی آن است، سازی كه زياد رنگ شده باشد احتمال دارد كه صدای خوبی نداشته باشد. چون رنگ زیاد روی صفحه و کاسه ارتعاش طبیعی چوب را میگیرد و رنگ زیاد روی دسته باعث سنگین شدن دسته سه تار میشود .
o    انتخاب رنگ ساز سليقه ای است ، اما اگر رنگ ساز روشنتر باشد چنانچه عيبی هم در ساختار آن باشد مشخص می شود.
o    خوب ساز را مشاهده كنيد ، دقت کنید روی صفحه يا كاسه تركی وجود نداشته باشد ، ساز را زير نور بگيريد و با دقت تمام آن را بررسی كنيد .
o    به سيم دوم مضراب بزنيد، دقت كنيد، صدا كاملاً مفهوم باشد و دارای گنگی نباشد.
o    خيلی به تزئينات ساز توجه نكنيد، گاهی قيمت زياد يك ساز به خاطر اين تزئينات است ، ما با صدای ساز كار داريم و كيفيت انگشت گذاری روی آن
o    وقتی ساز را دقيق كوك كرديد به ترتيب روی پرده ها انگشت گذاری كنيد و صدای آنها را تست كنيد، البته موقع خرید احتمالا پرده ها کمی جابجا است . از فروشنده بخواهید برای شما تنظیم کند یا اینکه بعد از خرید ببرید پیش استادتان تا برایتان تنظیم کند.
o    موقع خرید دقت کنید که ساز 25 پرده داشته باشد . اگر کمتر بود به فروشنده بگویید پرده را برایتان اضافه کند و حتما موقع خريد دقت كنيد يكی يكی پرده ها را بررسی کنید تا پوسيدگی يا مشكل در گره آن وجود نداشته باشد و اگر چنین بود حتماً به فروشنده اطلاع بديد تا برايتان عوض كنيد.
o    به خرك ساز دقت كنيد زياد بالا و زياد پائين نباشد ، ارتفاع آن متعادل باشد .
o    فاصله سيم ها روی خرك خيلی مهم است، سيم های جفتی یعنی سيم های بم  بايد كنار هم باشند و سيم سُل كمی از آنها فاصله داشته باشد .و فاصله سيم اول آن با سل طوری باشد كه موقع انگشت گذاری روی سيم اول يا دوم انگشت مزاحم سيم ديگری نباشد . 
o    زمانی ساز سه تار با قیمت متوسط رو به پایین هستید، خیلی به مهر یازنده ساز حساس نباشید ولی اگر قیمت ساز مهم نبود مهر ساز بسیار مهم است و می توانید ساز را با مهر اساتید حرفه ای مانند جزایری، محمدی و مفاخری که سازندگان حرفه ای و سرشناسی هستند و قیمت سازهاشون هم بالا است خریداری کنید.
برای حرفه ای نواختن ساز سه تار شما علاوه بر ساز خوب و مناسب نیاز به استاد مجرب و حرفه ای نیز دارید که آکادمی موسیقی سرنا می تواند این مهم را برآورده کند. برای اطلاعات بیشتر می توانید با آموزشگاه سرنا در کرج تماس بگیرید.
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد*