• شماره تماس آکادمی موسیقی سرنا :    32263647-026      32253482-026
  • آدرس آموزشگاه موسیقی سرنا  :  کرج ، میدان شهدا ، روبروی بانک ملی ، جنب برج نوا  
  • شماره تماس آکادمی موسیقی سرنا :    32263647-026      32253482-026
  • آدرس آموزشگاه موسیقی سرنا  :  کرج ، میدان شهدا ، روبروی بانک ملی ، جنب برج نوا  
  • شماره تماس آکادمی موسیقی سرنا :    32263647-026      32253482-026

تالار موسیقی در عمارت عالی قاپو


تالار موسیقی در عمارت عالی قاپو، عالی قاپو یکی از بناهای تاریخی به جا مانده از دوران اوج معماری ایران در حکومت صفویه در ایران است . این عمارت تشریفاتی زیبا و خوش ساخت بر فراز میدان  باستانی نقش جهان جلوه گری می کند . این بنای  1000 ساله تغییرات بسیاری را در دوره های زمانی مختلف تجربه کرده است . 
تالار موسیقی در عمارت عالی قاپو
 
عالی قاپو شهرت و جذابیت خود را از عناصر مهمی چون مینیاتورهای هنرمند بزرگ عصر صفوی رضا عباسی و گچبری های خاص و هنرمندانه کسب کرده است . تالارهای موسیقی عمارت عالی قاپو اصفهان از جمله  بخش هایی از این عمارت فاخر تاریخی است که با جزئیات شگفت انگیز توجه علاقه مندان به هنر و موسیقی  را جلب کرده است .
گچ بری های طبقه آخر عمارت عالی قاپو اصفهان با هنرمندی بی نظیری علاوه بر ظرافت و چشم نوازی نمایش باشکوهی از هوش و قدرت مهندسی معماران ایرانی در دوران صفویه را ارائه می کند . 
در بخشی از کاخ می بینیم که در گچ بری ها انواع صراحی و جام ها در دیواره ها  تعبیه شده اند . طراحی ظریف این اشکال در نمای تالار موسیقی علاوه بر جنبه ی زیبایی ، کاربردی کاملا مهندسی نیز دارند این اشکال بگونه ای انتخاب شده اند که انعکاس صداها را گرفته  و یک نوای مطلوب و بدون انعکاس به گوش شنونده می رساند  . 
اتاق صوت یا اتاق  موسیقی  در آخرین طبقه این عمارت باشکوه قراردارد . تمای قسمت های پوشش سقف و دیوارها در این تالار با گچ بری های هنرمندانه و ظریفی با اشکال ترنج و آلات موسیقی به صورت حجم های توخالی  تزئین شده است . کارشناسان در بررسی این معماری هوشمندانه و زیبا احتمال این مورد را می دهند که کاربری این اشکال توخالی برای انعکاس، ایجاد طنین زیبا و اکو مناسب برای صدای سازهایی بوده که در این عمارت  نواخته می شده است . توخالی بودن و پیچ و تاب این گچ بری ها نیز الهام گرفته از فرم گوش انسان بوده است . 
تالار موسیقی در عمارت عالی قاپو

مشاهیر بزرگی هنر بکار رفته در این بنا را ستوده اند فردریچاردز از نقاشان معروف در سفری که در اواخر دوران قاجار به ایران داشت از این بنا دیدن کرد و در وصف آن می گوید : تورفتگی های این بنای باشکوه همانند قطعات یک بازی معمایی و با تناسبی بی نظیر و خاص در کنار یکدیگر قرار گرفته اند . 

عالی قاپو در دوران قاجار بعنوان عمارتی مسکونی مورد استفاده حالم اصفهان قرار می گرفته است . ظل السلطان با نظر شخصی خود تغییراتی در بخش شرقی کاخ ایجاد کرد و کتیبه هایی مربوط به بازسازی های این دوران در قالب کاشی و کتیبه اشعار بر دیواره های این بنا مشاهده می شود. 
گذشت زمان ، حمله و تسلط افغان ها ، جنگ های مختلف و انتقال پایتخت از اصفهان و بی توجهی حاکمان بعدی بعد از دوران صفویه  عواملی هستند که خسارات زیادی را بر این بنا وارد کرده اند. در 40 سال اخیر به علت جدی تر شدن خطر ویرانی این بنای بی نظیر و توجه ویژه مردم و ارگانهای مربوطه بارها توسط متخصصین داخلی و خارجی مرمت شده است .

تالار موسیقی در عمارت عالی قاپو

دیسکریپشن: تالار موسیقی و یا اتاق صوت  در بالاترین بخش عمارت عالی قاپو اصفهان قرار گرفته است گچبری های خاص این بنای باستانی به شکل انواع ظروف و آلات موسیقی  در قالب تورفتگی هاییدر دیواره ها و سقف این شاهکار معماری دوره صفویه انعکاس صداها را گرفته و نوای مطلوبی را به گوش شنونده می رساند. 
کلمات کلیدی : اتاق موسیقی،تالارموسیقی،اتاق صوت،آلات موسیقی،اشکال موسیقی،انعکاس،طنین زیبا،نوازندگی،اکو،ساز،سازنوازی،نواختن، انعکاس صدا،نوای مطلوب، تالارهای موسیقی