• شماره تماس آکادمی موسیقی سرنا :    32263647-026      32253482-026
 • آدرس آموزشگاه موسیقی سرنا  :  کرج ، میدان شهدا ، روبروی بانک ملی ، جنب برج نوا  
 • شماره تماس آکادمی موسیقی سرنا :    32263647-026      32253482-026
 • آدرس آموزشگاه موسیقی سرنا  :  کرج ، میدان شهدا ، روبروی بانک ملی ، جنب برج نوا  
 • شماره تماس آکادمی موسیقی سرنا :    32263647-026      32253482-026

بهترین ساز برای شروع موسیقی کودکان

بهترین ساز برای شروع یادگیری موسیقی

 همه ی والدین علاقمندند که توانایی یا استعداد خاصی را در فرزندشان کشف کنند. گاهی آنقدر محو این کار می شوند که آنچه را می بینند به راحتی بزرگ می کنند در حالی که این چنین نیست.یکی از اولین رشته هایی که معمولا پدر و مادر ها به سراغ آن می روند معمولا موسیقی و آموزش یک ساز می باشد.  ابتدا باید بدانیم بهترین ساز برای شروع موسیقی کودکان می تواند کدام ساز باشد تا بهترین ساز موسیقی را برای کودک خود انتخاب نماییم. وظیفه ی ما در نقش پدر و مادر این است که به فرزندان کمک کنیم تا توانایی های مورد علاقه خود را کشف کنند و نباید چندین سال از عمر کودک را تنها به منظور موفق کردن او در زمینه ی موسیقی صرف کنیم ، بلکه باید زمینه فرصت هایی را برای مواردی که کودک از آن لذت می برد فراهم سازیم. کودکی که توانایی فراوانی در موسیقی دارد به دو دلیل فشارها و انتظارهای والدینش را راحت تر تحمل می کند : اولا از توانایی خود در این زمینه لذت می برد و دوم اینه ک از تشویق و تحسین اطرافیان خود به وجد می آید. حال با این سوال مخواجه خواهید شد که چه سازی برای شروع موسیقی کودکان بهتر است پس با ادامه با همراه باشید تا پاسخ سوال خود را دریابید.
 
بهترین ساز برای شروع موسیقی کودکان

فواید آموزش موسیقی به کودک

آموزش موسیقی به کودکان می تواند موجب بهبود مهارت های یادگیری در فرزندان گردد. همچنین آموختن الفبای موسیقی به کودکان باعث می شود کودک بتواند الفبای اصلی را نیز به آسانی بیاموزد. بنابراین یک تجربه موسیقی غنی شامل آواز خواندن، گوش دادن و به حرکت در آمدن مزایای بسیار قابل توجهی را در پیشرفت یادگیری کودکان ایجاد می کند. موسیقی فقط شامل آواز و بازی با ابزار نیست؛ بلکه آموختن موسیقی به تقویت مجموعه ای از مهارت های چند گانه می پردازد. به عنوان مثال همه افراد از گوش و چشم خود به خوبی سایر عضلات بزرگ و کوچک بدن استفاده می کنند. به این ترتیب یادگیری موسیقی از تمام یادگیری ها پشتیبانی می کند. به همین دلیل است که گوش دادن به موسیقی موتزارت باعث بهبود و تقویت عملکرد حافظه می گردد و در عین حال یک فعالیت سرگرم کننده و تفریحی به شمار می رود.

مقاله مرتبط: آموزش موسیقی کودکان

چه سازی برای کودکان مناسب است؟

هنگام خرید و انتخاب بهترین ساز برای یادگیری نوجوانان و کودکان، نکات متعددی وجود دارد که می‌توانید با در نظر گرفتن ساز بسیار مناسب‌تری را انتخاب کنید تا فرزند شما از نواختن احساس لذت بیشتری نماید. در ادامه شما را با برخی از مهم‌ترین این موارد آشنا می‌کنیم:
 • فاکتور سن: بیشتر از شش سال، کمتر از شش سال
عامل سن را همیشه مدنظر قرار دهید. هنگام انتخاب ساز مناسب برای کودکان بالای شش سال، شما با طیف وسیعی از انواع ساز برای کودکان روبه‌رو هستید. اما برای کودکان زیر شش سال کار کمی مشکل‌تر است و باید ببینید که کودک شما از لحاظ فیزیکی، توانایی نواختن چه نوع سازی را دارد. بهترین ساز برای شروع موسیقی کودکان کوچک‌تر از شش سال، پیانو و ویولن است؛ زیرا کودکان به راحتی قادر به کنترل کردن ساز به هنگام نواختن هستند.
پیانو گزینه بسیار مناسبی برای ورود به دنیای موسیقی است؛ زیرا این ساز موجب رشد مهارت‌های بنیادی در فرد می‌شود. کودکان توسط پیانو می‌توانند موسیقی را بهتر درک کنند و از آنجایی که این ساز یک مثال تصویری از موسیقی است، در کمک به فهم نظریه موسیقی کمک شایانی می‌کند.
ویولن نیز از جمله سازهای موسیقی کودک است، به خصوص از این نظر که این ساز در سایزهای مخصوص کودکان نیز تولید می‌شود. این ساز به کودک می‌آموزد که چگونه ساز را تنظیم کند که همین امر عامل مهمی در رشد مهارت‌های موسیقیایی اوست. برای اینکه بدانید چه ویولونی بخریم که مناسب فرزندمان باشد، این مقاله را مطالعه کنید.
 • نوع و ترکیب بدنی فرزند خود را ارزیابی کنید
برخی از کودکان ترکیب بدنی خاصی دارند که آن‌ها را به سمت سازهای خاصی مایل می‌کند؛ به عنوان مثال قد یکی از فاکتورهای بسیار مهم برای انتخاب ساز کودکان است. کودکانی که قد کوتاهی دارند، نمی‌توانند سازهای بزرگ‌تر از جثه خودشان همانند ساز باسون (فاگوت) را بنوازند.

برای انتخاب سازهای بادی که نیاز به دمیدن هوا توسط دهان در ساز را دارند، به سایز لب‌های فرزند خود دقت کنید. لب‌های کوچک‌تر عموما برای سازهای بادی چون ترومپت مناسب‌تر هستند در حالی که لب‌های بزرگ‌تر با این نوع سازها تناسبی ندارند. یا در مثالی دیگر، اگر ساز پیانو را برای کودک خود انتخاب می‌کنید، به سایز انگشتان او دقت کنید. انگشتان بلند و باریک برای نواختن پیانو مناسب‌تر هستند.

انواع سازهی مناسب کودک

 • فلوت ریکوردر
یکی از اصلی‌ترین ساز‌های موسیقی کودک که در اکثر کلاس‌های موسیقی کودک یا ارف از آن استفاده می‌شود ساز بادی فلوت ریکوردر است. این ساز بسیار سبک و کوچک است و به درک کشش نت‌ها و ارزش زمانی هر نت کمک می‌کند. از آنجایی که برای تولید صوت در این ساز، باید درون آن فوت و روی آن انگشت گذاری کرد، هنرجو باید توانایی فوت کردن و تفکیک انگشت‌های خود از یکدیگر را داشته باشد؛ بنابراین کودکان زیر ۴ سال نمی‌توانند از این ساز بهره کافی را ببرند.
 • ملودیکا
ملودیکا یک ساز بادی کلاویه دار است که در برخی از کلاس‌های ارف از آن استفاده می‌کنند. نوازنده برای نواختن باید در شلنگ ساز فوت کند و سپس کلاویه مربوط به هر نت را فشار دهد. این ساز برای کودکان بالای چهار سال مناسب است.
 • بلز
بلز یک ساز کوبه‌ای ملودیک مخصوص کودکان است. در این ساز همه‌ی نت‌های موسیقی به اندازه یک، یک و نیم یا دو اکتاو به صورت تیغه‌های رنگی پشت سر هم قرار می‌گیرند. نوازنده با ضربه مضراب بر هر تیغه می‌تواند صدای آن نت را بشنود. نواختن و آموزش این ساز کمی راحت‌تر از دو ساز فلوت ریکوردر و ملودیکا است و بچه‌های سه سال به بالا می‌توانند این ساز را آموزش ببینند. بلز را بهترین ساز از سازهای موسیقی کودک می شناسند.
 • طبل
طبلک به معنای طبل کوچک، از سازهای موسیقی کودک و سازی کوبه‌ای کوچک و مناسب برای درک ریتم کوکان است. طبلک‌ها با جنس‌های مختلف اعم از پلاستیکی، سفالی و چوبی و همچنین در سایز‌های مختلف در بازار وجود دارند. برای نواختن این ساز با دست و یا در طبلک‌های پلاستیکی با مضراب به آن ضربه می‌زنند. از این طبلک‌ها برای آموزش ریتم در کودکان ۴ سال به بالا و یا در کلاس‌های مادر و کودک (کودکان زیر ۴ سال) که در آن والدین برای ضربه زدن به کودک کمک می‌کنند استفاده می‌شود.
 • سنج انگشتی
سنج انگشتی صدا و ماهیتی مانند سنج دارد، ولی به جای ضربه مضراب بر صفحه برنجی، سنج‌های کوچک را به کمک دو انگشت بر هم می‌کوبند و صدا تولید می‌شود. این ساز برای درک ریتم در کلاس‌های ارف ۴ سال به بالا قابل استفاده است.
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد*