• شماره تماس آکادمی موسیقی سرنا :    32238651-026      32287019-026       09306460639
  • آدرس آموزشگاه موسیقی سرنا  :  کرج ، بلوار مانی، کوچه مانی یک، انتهای کوچه 
  • شماره تماس آکادمی موسیقی سرنا :    32238651-026      32287019-026       09306460639
  • آدرس آموزشگاه موسیقی سرنا  :  کرج ، بلوار مانی، کوچه مانی یک، انتهای کوچه
  • شماره تماس آکادمی موسیقی سرنا :    32238651-026      32287019-026       09306460639

آموزش کاخن در کرج

کلاس کاخن در کرج

آموزش کاخن در کرج، آموزش موسیقی در سرنا در همه رده های سنی انجام می شود و با وجود اساتید مجرب و آموزش دیده موسیقی توانستیم در این زمینه به یکی از بهترین ها باشیم، آموزش کاخن نیز در این آکادمی موسیقی انجام می شود که توسط اساتید مجرب و با تجربه تدریس می شود.

معرفی مختصر ساز کاخن

آموزش کاخن در کرج، کاخن جعبه ای شش وجهی و مکعب مستطیل شکل است که پنج وجه آن را از یک لایه چوب نازک به ضخامت 3/1 تا 2 سانتیمتر (5/0 تا 75/0 اینچ) می سازند ... کاخون یا کاخُن ( و گاها کاخِن تلفظ می شود) ، نوعی ساز کوبه‌ای است که یکی از سازهای بومی کشور پرو می باشد. این ساز کوبه ای نخستین بار در اوایل قرن هجدهم میلادی زمانی که کشور پرو مستعمره اسپانیا بود ، توسط بردگان و خدمتکارانی که در ناوگان کشتیرانی اسپانیا مجبور به کار می شدند به دنیای آن زمان معرفی شد.
هرچند که داشتن این ساز ممنوع بود و متخلفان مجازات می شدند اما آنها از جعبه های چوبی ایی که برای نگهداری میوه و حمل بار استفاده می شد اقدام به ساخت ساز کاخن می کردند تا علاوه بر حفظ سنت های بومی خود صدای اعتراض خود را در قالب نواختن کاخن به اربابان خود برسانند. بعدها به تدریج کاخن تکامل پیدا کرد و بصورت رسمی به عنوان یک ساز شناخته شد. در حال حاضر بعنوان یک نماد ملی برای مردم کشور پرو به شمار می آید و ابزاری جدا نشدنی در اجراهای موسیقی بومی و سنتی در پرو می باشد.

اجزای ساز کاخن

کاخن جعبه ای شش وجهی و مکعب مستطیل شکل است که پنج وجه آن را از یک لایه چوب نازک به ضخامت 3/1 تا 2 سانتیمتر (5/0 تا 75/0 اینچ) می سازند . وجه ششم (که یکی از مستطیل هاست) از یک لایه تخته سه لای نازک پوشانیده می شود . این وجه که سطح ضربه خورنده یا سر(Head) کاخون است „تاپا” (Tapa) نام دارد . حفره صدا(Sound hole) در وجه كناری „تاپا” تعبیه می گردد .
صفحه چوبی „تاپا” را معمولا به طور کامل به جعبه کاخون نمی چسبانند ، به طوری که در نواحی فوقانی اش فقط در چند نقطه به کاخون متصل است. با این تمهید هنگام ضربه زدن به „تاپا” صدایی گِزمانند و خاص با افه لرزشی از کاخون به گوش می رسد .
آموزش کاخن در کرج 
 

 مدت زمان یادگیری کاخن چقدر است؟

برای اعلام زمان مشخص یادگیری کاخن، مشخص کردن هدف هنرجوست، که باعث می شود زمانهای متفاوتی را  برای آن در نظر گرفت. به عنوان مثال اگر انتظار از یادگیری کاخن در حد درآوردن صدای ساز و نواختن تعدادی ریتم باشد حدود 1سال زمان می برد،اما در صورتیکه قصد تسلط کامل بر ساز،یادگیری تکنیکهای مختلف نوازندگی کاخن،همراهی با سازهای مختلف و یا همراهی باگروه را داشته باشید این زمان ممکن است در حدود1تا2 سال طول بکشد.
همانوطور که گفته شد مدت یادگیری ساز کاخن نیز مانند سازهای موسیقی به عوامل بسیار بستگی دارد و زمان مشخی برای آن نمی توان  اعمال کرد، به طور مثال اگر هنرجو به گوش دادن به ریتم عادت داشته باشد یا در خانواده ای باشد که موسیقی توسط سایر اعضای خانواده نیز نواخته می شود سریعتر این ساز را آموزش می بیند، سایر عوامل موثر بر یادگیری ساز کاخن:
  • تمرین روزانه و منظم و با برنامه
  • گوش دادن به ریتمهای مختلف
  • دیدن فیلمهای تکنیک نوازندگی کاخن
  • شنیدن نوازندگی اساتید مطرح کاخن
  • استعداد و مهم تر از آن علاقه هنرجو به کاخن
  • تقویت گوش موسیقیایی
نظرات بينندگان
غیر قابل انتشار : 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته : 1
واحد
|
1401/06/26 - 12:56
0
0
سلام و خسته نباشی چه روزهایی استاد کاخن در اموزشگاه هست و امکانش هست بیام مشاوره چه مدت طول میکشه یادگیریش
نظرات كاربران :