• شماره تماس آکادمی موسیقی سرنا :    32263647-026      32253482-026
  • آدرس آموزشگاه موسیقی سرنا  :  کرج ، میدان شهدا ، روبروی بانک ملی ، جنب برج نوا  
  • شماره تماس آکادمی موسیقی سرنا :    32263647-026      32253482-026
  • آدرس آموزشگاه موسیقی سرنا  :  کرج ، میدان شهدا ، روبروی بانک ملی ، جنب برج نوا  
  • شماره تماس آکادمی موسیقی سرنا :    32263647-026      32253482-026

راهنمای خرید پیانو دیجیتال

پیانو دیجیتال چیست؟

پیانوهای دیجیتال ابزارهایی الکترونیکی هستند که بر مبنای باز پخش صدای پیانو ضبط شده (که در حافظه‌ی آنها جای داده شده است) کار می‌کنند. تعداد کلاویه ها در پیانوهای دیجیتال بین ۶۱ تا ۸۸ کلید است ولی از چکش، سیم و بسیاری از اجزای متحرک که در پیانوهای آکوستیک یافت میشود خبری نیست.
پیانو دیجیتال چیست؟
 

کلاویه و تاچ پیانوی دیجیتال

از مهمترین نکاتی که باعث میشه یک نوازنده پیانو از یک نوازنده کیبورد متفاوت باشد، اجرای صحیح و بدون نقص نت ها، با توجه به فراز و فرودها یا اصطلاحا نُوانس هاست، یعنی شنونده باید متوجه سطوح مختلف بلندی صدا در قسمت های مختلف موسیقی شود، که این امر مضاف بر مهارت نوازنده مستلزم وجود پیانویی است که تاچ بسیار خوب و حساس داشته باشد تا نوازنده بتواند این تفاوت ها را به نمایش بگذارد.
از بدو ساخت پیانوهای دیجیتال کمپانی های مختلفی به دنبال شبیه سازی هرچه بیشتر با  ساختار یک پیانوی آکوستیک هستند، اگر قبلا یک پیانوی آکوستیک را از نزدیک دیده باشید و به ساختار صدای آن دقت کرده باشید متوجه شده اید که آنچه باعث به صدا در آمدن ساز می شود، این است که وقتی شما یکی از کلاویه ها را فشار می دهید، چکش متصل به آن با برخورد به سیم های پیانو پس از انجام یک فرایند مکانیکی کوچک باعث به صدا در آمدن پیانو می شود، طبیعی است که هرچه آرام تر و یا آهسته تر کلاویه ها را بفشارید ، پیانو دقیقا مطابق آنچه شما انجام داده اید بدون کم کاست به صدا در می آید که تمام تلاش کمپانی های تولید پیانوهای دیجیتال بر این است تا اصطلاحا بتوانند تاچ پیانوهای دیجیتال را شبیه به پیانوهای آکوستیک کنند، که تا حدودی به این مهم دست یافته اند.
از طرف دیگر جنس کلاویه های پیانو آکوستیک چوبی بوده تا حس زنده بودن ساز را به نوازنده منتقل کند که این مورد در پیانوهای دیجیتال رده بالا نیز به چشم می خورد و در رده های پایین تر از جنس های مثل عاج طبیعی، عاج مصنوعی و پلاستیک استفاده شده است.
به خاطر داشته باشید، داشتن ۸۸ کلاویه با ابعاد استاندارد و تاچ قابل قبول و با کیفیت بالا اولین اولویت برای انتخاب پیانوی دیجیتال می باشد.
 

 

کیفیت صدای پیانوی دیجیتال

موارد زیادی در کیفیت صدای پیانو تاثیر دارد که می توان به عنوان مهمترین آنها به پلی فونی، تعداد، اندازه و نوع اسپیکرها و نوع طراحی پردازنده صوتیِ آن اشاره کرد. البته شاید بتوان بر روی کاغذ تنها بر اساس این خصوصیات ساز خود را انتخاب کند، ولی این همه آن چیزی نیست که بتوان کیفیت صدای یک پیانو دیجیتال را تایید کرد و به دلیل تفاوت سلیقه زیادی  که در پسندیدن صدای پیانو وجود دارد برای نوازندگان حرفه ای گزینه ای جز تست و بررسی ساز مورد نظر برای خرید باقی نمی ماند ولی برای نوازندگان مبتدی یا راهنمایی از یک نوازنده حرفه ای و استاد و یا پلی فونی و توان خروجی و تعداد اسپیکرهای دستگاه می تواند راهنمای خوبی برای خرید پیانوی دیجیتال باشد.

 

قابلیت ها و خروجی های پیانوی دیجیتال

مترونوم یکی از مهمترین قابلیت هایی است که می توان گفت در تمامی پیانوهای دیجیتال به چشم می خورد. یکی از مزایای مترونوم داخلی نسبت به مترونوم های قابل تهیه که به صورت دیجیتال یا مکانیکی هستند امکان تمرین و شنیدن همزمان صدای ساز و مترونوم با هدفون است.
از دیگر امکانات پیانوهای دیجیتال می توان به داشتن دو خروجی هدفون، ضبط آهنگ، بلوتوث و هم چنین به پورت midi و usb برای اتصال پیانو به کامپیوتر جهت انجام پروژه های آهنگسازی اشاره کرد.
 

ویژگی های ظاهری پیانوی دیجیتال

پیانوهای دیجیتال انواع مختلفی دارند مانند مدل های قابل حمل (Portable) که معمولا بدون پایه هستند و قابلیت استفاده با پایه های مختلف را دارند و نیز در مدل های با بدنه چوبی تولید می شوند. مدل های با بدنه چوبی از زیبایی ظاهری بیشتری برخوردارند ولی مهمترین ویژگی آنها داشتن ۳ پدال است که در مدل های رده بالا از حالت نیم پدال نیز پشتیبانی می کند. 
توجه داشته باشید که اغلب به همراه پیانوهای دیجیتال بدون پایه یک پدال ساستین عرضه می شود که در واقع وظیفه اش هم چون پدال سمت راست از سه پدال پیانوهای دارای بدنه چوبی است.
 

 
 در آخر باید بگوییم که بین پیانوی آکوستیک و دیجیتال، پیانوی آکوستیک انتخاب بهتری است ولی اگر به هر دلیل می خواهید پیانوی دیجیتال تهیه کنید موارد مذکور را بخاطر بسگارید و با دقت بالا انتخاب کنید.