• شماره تماس آکادمی موسیقی سرنا :    32263647-026      32253482-026
 • آدرس آموزشگاه موسیقی سرنا  :  کرج ، میدان شهدا ، روبروی بانک ملی ، جنب برج نوا  
 • شماره تماس آکادمی موسیقی سرنا :    32263647-026      32253482-026
 • آدرس آموزشگاه موسیقی سرنا  :  کرج ، میدان شهدا ، روبروی بانک ملی ، جنب برج نوا  
 • شماره تماس آکادمی موسیقی سرنا :    32263647-026      32253482-026

موسیقی چه تاثیری بر انسان و روحیاتش دارد


۱- موسیقی شاد و یا غمگین بر دید ما به مسائل خنثی تاثیر می گذارد معمولا می توانیم تشخیص دهیم که آیا یک موسیقی شاد و غمگین است، اما این نظر معمولا برخواسته از احساسی است که با شنیدن موسیقی به فرد منتقل می شود. در واقع، مغز ما به موسیقی شاد و غمگین متفاوت پاسخ می دهد. موضوع جالب تر دیگر در مورد چگونگی تحت تاثیر موسیقی قرار گرفتن احساسات این است که دو نوع احساسات به موسیقی مرتبط هستند: احساسات ادراکی و احساسات عاطفی. این بدان معنی است که برخی اوقات می توانیم احساسات یک قطعه ی موسیقی را بدون تجربه کردن شان، درک کنیم، که دال بر این موضوع است که گوش دادن به موسیقی غمگین برای بسیاری از نه تنها افسرده کننده نیست، بلکه بسیار هم لذت بخش است. بر خلاف شرایط واقعی، هیچ خطر و یا تحدید جدی ای هنگام گوش دادن به موسیقی ما را تهدید نمی کند، بنابراین می توانیم احساسات مربوطه را بدون تجربه ی واقعی، درک کنیم.

۲-صدای پس زمینه می تواند خلاقیت را افزایش دهد عملکرد این قضیه به گونه ای است که موسیقی ملایم دشواری پردازش را افزایش داده که منجر به افزایش پردازش انتزاعی و خلاقیت بالاتری می شود. به بیان دیگر، هنگامی که در تلاش برای پردازش کارها هستیم، به سمت روش های خلاقانه تر می رویم.

۳-سلیقه ی موسیقی شخصیت را پیش بینی می کند مطالعه ای که در آن زوج ها با نگاه کردن به لیست آهنگ های مورد علاقه ی دیگری، یکدیگر را شناختند، نشان داد که این افراد به پیش بینی های قابل اعتمادی نسبت به ویژگی های اخلاقی یکدیگر رسیده بودند. این تحقیق ۵ ویژگی اخلاقی را در اختیار شرکت کنندگان قرار داد و جالب این بود که برخی از ویژگی ها بسیار دقیق و بر اساس سلیقه ی موسیقی دیگری پیش بینی شده بودند.
 • طرفداران موسیقی بلوز دارای اعتماد به نفس بالا، خلاق، اهل گردش، مهربان و راحت هستند.
 • طرفداران موسیقی جز دارای اعتماد به نفس بالا، خلاق، اهل گردش و راحت هستند.
 • طرفداران موسیقی کلاسیک دارای اعتماد به نفس بالا، خلاق، درونگرا و راحت هستند.
 • طرفداران موسیقی رپ دارای اعتماد به نفس بالا و اهل گردش هستند.
 • طرفداران موسیقی اپرا دارای اعتماد به نفس بالا، خلاق و مهربان هستند.
 • طرفداران موسیقی ایندی دارای اعتماد به نفس پایین و خلاق هستند، اما مهربان و سخت کوش نیستند.
 • طرفداران موسیقی بالیوود خلاق و اهل گردش هستند.
 • طرفداران موسیقی راک یا هوی متال دارای اعتماد به نفس پایین، خلاق، مهربان و راحت هستند، اما سخت کوش و اهل گردش نیستند.
 • طرفداران موسیقی پاپ دارای اعتماد به نفس بالا، سخت کوش، اهل گردش و مهربان هستند، اما خلاق و راحت نیستند.
 • طرفداران موسیقی سول دارای اعتماد به نفس بالا، خلاق، اهل گردش، مهربان و راحت هستند.

۴-موسیقی هنگام رانندگی به طور قابل ملاحظه ای حواس مان را پرت می کند (بر خلاف باور متدوال) رانندگان هنگام گوش دادن به موسیقی مورد علاقه ی خودشان، سکوت و یا موسیقی ایمن (که محققان پیشنهاد کردند) مورد آزمایش قرار گرفتند. البته که اکثر آنها موسیقی خودشان را ترجیح داد، اما ثابت شد که بیشتر باعث پرتی حواس می شود: هنگام گوش دادن به موسیقی مورد علاقه ی خودشان، رانندگان اشتباهات بیشتری مرتکب می شدند و با خشونت
بیشتری رانندگی می کردند. جالب تر این که موسیقی ارائه شده توسط محققان بسیار موثرتر از سکوت بود. این طور به نظر رسید که موسیقی ناآشنا، یا غیرجذاب بهترین گزینه برای رانندگی است.

۵-یادگیری موسیقی می تواند مهارت های حرکتی و استدلالی را به طور قابل توجهی افزایش دهد به طور کلی افراد تصور می کنند که یادگیری یک ابزار موسیقی برای کودکان بسیار مفید است، اما در واقع این کار بسیار مفیدتر از چیزی است که انتظارش را داریم. یک مطالعه نشان داد کودکانی که سه سال و یا بیشتر آموزش نوازندگی آلات موسیقی دیده اند بهتر از آنهایی که آموزش موسیقی ندیده اند، از نظر توانایی های تبعیض شنوایی عمل کردند.این کودکان هم چنین در از نظر دایره ی لغت و توانایی های استدلال غیرکلامی امتیازات بهتری به ثبت رساندند، که شامل درک و بررسی اطلاعات بصری مانند شناسایی روابط، شباهت ها و تفاوت های میان شکل ها و طرح ها است. تنها کودکان نیستند که می توانند از آموزش و یا قرار گرفتن در معرض موسیقی بهره ببرند. یک تحقیق کوچک نشان داد که بیماران سکته ی مغزی هنگام گوش دادن به موسیقی کلاسیک، توجه بصری بیشتری کسب کردند.
این مطالعه هم چنین نویز سفید و سکوت را برای قیاس نتایج امتحان کرد، و دریافت که مانند مطالعه ی رانندگی که به آن اشاره شد، سکوت منجر به بدترین نتایج شد.

۷-تماس تلفنی یک سویه، بیشتر از مکالمات معمولی باعث پرتی حواس می شوند مطالعه ی دیگری که به جای موسیقی بر نویز تمرکز کرد، نشان داد هنگامی که بحث از پرتی حواس در مکالمه با دیگران به میان می آید، تماس های تلفنی یک سویه از همه بدتر هستند. پس از اینکه یک پرسشنامه مشخص کرد که به نظر ۸۲ % افراد شنیدن مکالمه ی تلفنی دیگران آزاردهنده است، ورونیکا گالوان، روانشناس شناختی دانشگاه سن دیگوی آمریکا تصمیم گرفت دلیل این آزار را کشف کند. در یک مطالعه، شرکت کنندگان به دو گروه تقسیم شدند که یکی از این دو گروه باید به یک سو از یک مکالمه ی تلفنی و گروه دیگر به مکالمه ی کامل گوش می دادند و یک پازل را حل می کردند. گروهی که به یک سو از مکالمه گوش می دادند تمرکز کمتری نسبت به گروه دیگر داشت. که محققان دلیل آن را تلاش برای حدس سوی دیگر مکالمه دانستند که فرد شرکت کننده نمی شنود.
برگردیم به موسیقی! می بینیم که همانطور که سکوت نمی تواند به خلاقیت و رانندگی بهتر کمک کند، هنگام ورزش هم چندان عامل موثری نیست. سالهاست که تحقیقات بر روی تاثیر گوش دادن به موسیقی هنگام ورزش در حال انجام است. در سال ۱۹۱۱ ، یک مطالعه نشان داد که گوش دادن به موسیقی در مقابل سکوت، باعث افزایش سرعت رکاب زدن دوچرخه سواران می شود. این امر به این دلیل است که گوش دادن به موسیقی می تواند فریادهای خستگی مغز را سرکوب کند. همانطور که بدن می فهمد که خسته هستیم و می خواهد که استراحت کنیم، به مغز نیز پیام هایی می فرستد تا پیام استراحت ارسال کند. گوش دادن به موسیقی رقیبی برای بدن در تسخیر توجه مغز است و به ما کمک می کند تا به راحتی از این پیام های خستگی چشم پوشی کنیم
 
موسیقی چه تاثیری بر انسان و روحیاتش دارد