• شماره تماس آکادمی موسیقی سرنا :    32263647-026      32253482-026
  • آدرس آموزشگاه موسیقی سرنا  :  کرج ، میدان شهدا ، روبروی بانک ملی ، جنب برج نوا  
  • شماره تماس آکادمی موسیقی سرنا :    32263647-026      32253482-026
  • آدرس آموزشگاه موسیقی سرنا  :  کرج ، میدان شهدا ، روبروی بانک ملی ، جنب برج نوا  
  • شماره تماس آکادمی موسیقی سرنا :    32263647-026      32253482-026

جووانی پالسترینا

مقاله مرتبط: دانلود نت های جووانی پالسترینا

نام اصلی: جووانّی پی یرلوئیجی داپالسترینا
تولد: سوم فوریه 1525
محل تولد: پالسترینا ایتالیا
ملیت: ایتالیایی
مرگ: دوم فوریه 1594
سبک موسیقی: موسیقی رنسانس معاصر 
جووانی پالسترینا
 
 

زندگی‌نامه جووانی پالسترینا

جووانی پالسترینا در سوم فوریه 1525 در شهر پالسترینا در نزدیکی رم به دنیا آمد. جالب است بدانید او برای اولین بار در سال ۱۵۳۷ در سن دوازده سالگی به رم سفر کرده است،دردوره نوجوانی و جوانی پالسترینا، موسیقی ایتالیا بخاطر حضور دو آهنگساز معروف هلندی، گیوم دوفه و ژوسکن دپره، تحت تأثیر سبک پلی‌فونیک اروپای شمالی بود این دو آهنگساز بیشتر عمر هنری خود را در ایتالیا گذاراتده بودند. در آن زمان، هنوز فردی که از نظر مهارت در پلی‌فونی قابل مقایسه با دوفی و ژوسکن باشد، در ایتالیا وجود نداشت و پالسترینا با این سبک موسیقی دوره بلوغ خود را گذراند.

اولین کتاب موسیقی دان ایتالیایی


اولین ساخته‌های منتشر شده پالسترینا که یک کتاب از مس‌های ساخته او بود، بسیار مورد علاقه پاپ ژولیوس سوم واقع شد، او از سال ۱۵۴۴ تا ۱۵۵۱ نوازنده ارگ کلیسای جامع سن آگاپیتو، کلیسای اصلی زادگاه خود بود. به‌گونه‌ای که در سال ۱۵۵۱ پالسترینا را به سمت سرپرستیِ گروه کر باسیلیکای سن پیترو برگزیدند.

در حقیقت این کتاب مس‌ها، اولین کتاب از یک آهنگساز ایتالیایی بود، زیرا در ایتالیای عصر پالسترینا، بیشتر آهنگسازان موسیقی مذهبی، اهل کشورهای هلند، بلژیک، فرانسه، پرتغال و اسپانیا بودند. در طول دهه بعد، پالسترینا موقعیت‌هایی مشابه موقعیت خود در کلیسای سن پیترو را در دیگر کلیساهای رم، به خصوص باسیلیکای سنت جان لاتران بین سالهای ۱۵۶۰ تا ۱۵۵۵، باسیلیکای سنتاماریا مجیوره بین سالهای ۱۵۶۶ تا ۱۵۶۱ داشت.
پالسترینا در سال ۱۵۷۱ به کلیسای سن پیترو بازگشت و تا پایان عمر خود آنجا ماند. دههٔ ۱۵۷۰، دههٔ سختی در زندگی شخصی او بود. او برادر، دو پسر و همسر خود را در سه زمان مختلف بر اثر شیوع طاعون از دست داد، به نظر می‌رسد در این زمان او در نظر داشته کشیش شود اما به جای آن این بار با یک بیوه ثروتمند ازدواج می‌کند. این موضوع بالاخره به او استقلال مالی می‌دهد و او می‌تواند تا زمان مرگش به میزان زیادی آهنگسازی کند.

موسیقی و شهرت پالسترینا

جالب است بدانید قطعه Missa sine nomine  پالسترینا به طور مخصوصی برای باخ جذاب بوده است، بطوریکه باخ آن را در حین نوشتن مس در سی مینور خود مطالعه و اجرا می‌کرده‌است. مس‌های پالسترینا نشان‌دهنده این هستند که سبک آهنگسازی او چگونه در طی زمان تغییر کرده است. بسیاری از مس‌های پالسترینا بین سال‌های ۱۵۵۴ تا ۱۶۰۱، در سیزده جلد به چاپ رسیده‌است. هفت جلد آخر بعد از مرگ او انتشار یافته‌است. پالسترینا صدها اثر از خود برجای گذاشت. این آثار شامل ۱۰۵ مس، بیش از ۳۰۰ موتت و حداقل ۱۴۰ مادریگال می‌شود. عقیده او در رابطه با مادریگال به‌گونه‌ای مبهم بود.

یکی از مهمترین آثار پالسترینا، مس پاپ مارسلوس است. مدت‌ها این تصور رواج داشت که مس پاپ مارسلوس باید همان اثری بوده باشد که شورای ترانت را به ادامهٔ اجرای مس‌های پلی‌فونیک در آیین نیایش کلیسای کاتولیک متقاعد کرده است. اما اکنون می‌دانیم که این اثر چنین نقشی ایفا نکرده و بازتابی است از خواست شورا برای تجسم واضح و بی‌پیرایهٔ متن مقدس. این مس به پاپ مارسلوس دوم، که برای مدتی کوتاه در ۱۵۵۵ به زمامداری رسید تقدیم شده و این زمانی است پالسترینا یکی از آوازخوانان گروه همسرایان پاپ بود. مس پاپ مارسلوس برای کر آ کاپلا دربردارندهٔ شش خط آوازی، یک سوپرانو، یک آلتو، دو تنور و دو باس ساخته شده‌است.

یکی از نشانه‌های موسیقی پالسترینا این است که دیسونانس‌ها در ضرب‌های ضعیف یک میزان آورده می‌شوند. این کار، پلی‌فونی ملایمتر و مطبوع‌تری را ایجاد می‌کرد که اکنون به عنوان معین کنندهٔ موسیقی رنسانس پسین در نظر گرفته می‌شود.

پالسترینا در طول زندگی خود شهرت زیادی داشت. با این حال، شهرت او پس از مرگش بیشتر شد. استفاده از سبک پالسترینا در نوشتن موسیقی قدیمی مدرسهٔ رومی توسط تعدادی از شاگردانش، مانند جیووانی ماریا نانینو، راگیرو جیووانلی، آرکنجلو کریولی، تئوفیلو گارگاری، فرانچسکو سوریانو و گرگوریو الگری ادامه یافت. همچنین ممکن است سالواتور ساکو و جیووانی دراگونی نیز از شاگردان پالسترینا باشند.
 

درگذشت پالسترینا

در سال 1594، جووانی پالسترینا بر اثر بیماری پلورزی در رم درگذشت. همانطور که معمول بود، او در همان روزی که درگذشت، به خاک سپرده شد. در مراسم خاکسپاری او، یک سرود مذهبی پنج قسمتی برای سه گروه کر خوانده شد.
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد*