• شماره تماس آکادمی موسیقی سرنا :    32263647-026      32253482-026
  • آدرس آموزشگاه موسیقی سرنا  :  کرج ، میدان شهدا ، روبروی بانک ملی ، جنب برج نوا  
  • شماره تماس آکادمی موسیقی سرنا :    32263647-026      32253482-026
  • آدرس آموزشگاه موسیقی سرنا  :  کرج ، میدان شهدا ، روبروی بانک ملی ، جنب برج نوا  
  • شماره تماس آکادمی موسیقی سرنا :    32263647-026      32253482-026

چگونه سازدهنی بزنیم؟

اگر به سازدهنی علاقه دارید و می خواهید بدانید که چطور می توان نوازندگی این ساز زیبا را یاد گرفت در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی مواردی در زمینه آموزش و نوازندگی اصولی این ساز بپردازیم اصول و مواردی که بدون آن ها نوازندگی درست این ساز نه غیر ممکن اما خیلی اصولی و زیبا نخواهد بود.
سازدهنی سازی است که با صدای زیبا و دلنشینی که دارد تقریبا دل هر شنونده ای را می برد و به جرات می توان گفت کسی پیدا نمی شود که از صدای این ساز لذت نبرد یا مجذوب شنیدنش نباشد از این رو حس زیبایی برای نوازنده به همراه خواهد داشت.

چگونه سازدهنی بزنیم

آشنايي با ساز سازدهني يا Harmonica

هارمونیکا (Harmonica) یا سازدهنی (Mouth Organ) جزو سازهای بادی است و در خانواده سازهای زبانه آزاد (Free Reed Instruments) قرار می گیرد. تولید صوت در این نوع سازها نتیجه ارتعاش یک زبانه (Reed) از جنس فلز است که تنها یک سرآن به بدنه ساز متصل شده و انتهای دیگرش می تواند آزادانه حرکت کند. به ارتعاش درآمدن این زبانه‌ها در اثر عبورجریان هوا موجب تولید صدای ساز می شود.
در دنياي بلوز، پاپ، جـاز و راك، صداي سازدهني‌ ها به گوش مـي ‌رسند. سازي كوچك كه انواع صداها از آن به گوش مي رسد. آنچه كه به وسيله ليتل والتـر(Little Walter)، جونيور ولز (Junior Wells)، هاولين ولف (Howlin’ Wolf)، جيمز كاتن (James Cotton) يا ميك جگر (Mick Jagger) نواخته مي‌شود همگي ساز دهني يا هارمونيكا هستند، اما هر يك صدايي منحصر به خود دارند. هارمونيكا كه نواي آن سالهاست روح و قلب جهانيان را تسخير كرده، سازي ساده و بي‌ تكلّف است. از موسيقي كلاسيك گرفته تا كانتري گاوچران‌ها، از آهنـگهـاي احساسي دور آتش كمـپ گرفته تا هيجان راك اند رول (Rock and Roll)، همه و همه با يك ساز ساده قابل اجرا هستند و كوچك و قابل حمل بودن و راحتي نوازندگي، آن را به يكي از پر طرفدارترين سازها تبديل كرده است. اوتيس اسپن (Otis Span) پيانيست مادي واترز (Muddy Waters) كه يكي از بزرگترين و تاثير گذار ترين آهنگسازهاي سبك بلوز است مي گويد: هارمونيكا مادر گروه موسيقي بلوز است.

مقالات مرتبط : معرفی ساز دهنی(هارمونیکا)

آموزش ساز دهنی

از اين كه يك نت را به صدا در آوريد، بياييد بررسي كنيم يك سازدهني چگونه كار مي‌كند. شما مي‌بينيد كه اين ساز 10 سوراخ دارد كه از شماره‌ي 1 تاشماره‌ي 10 نامگذاري شده‌اند. هركدام از اين سوراخها مي‌توانند دو نتبا كشيدن (خروج هوا از سازدهني)؛ بنابراين، تنها با 10 سوراخ مـي‌توانيد 20 نت را در بازه‌ي سه اكتاو (Octave) پوشش دهيد.
بياييد در ابتدا به اكتاو پاييني نگاهي بياندازيم. سازدهني را در دست چپ، ميان شصت و انگشت اشاره به سمتي كه شماره‌ها رو به بالا باشند قرار دهيد.
حالا، كمي دهان را باز نموده؛ دهان و فك كاملاّ ريلكس، لبهامرطوب، سوراخهاي 1، 2 و 3 را پوشش داده، و به آرامي بدميد. هرموقع ماگفتيم در هارپ بدميد، بايد بدانيد اين كار كمي قوي‌تر از دميدن معموليا‌ست. هنگامي كه تنفّس مي‌كنيد، هوا از درون قفسه‌ي سينه‌ي شما، يعني ازديافراگم بيرون مي‌آيد. تأمّل كنيد كه قبل از به خواب فـرورفتن، چگونه نفس میکشید، اين تنفّس از ديافراگم است. ما بعداً راجع به كنترل نفس بيشتر ازاينها صحبت خواهيم كرد؛ چون اين امر در نواختن سازدهني تأثير به‌سزاييدارد.
تمام اين نكات را هنگامي كه سوراخهاي 1، 2 و 3 را مي‌كشيد، نيز در ذهنداشته باشيد. در ابتدا، شما براي صحيح قرار دادن لبها روي سوراخهاي موردنظر، نياز به تمركز زيادي داريد. اجازه دهيد لبها در حالت طبيعي رويسوراخها قرار گيرند. 
هرگاه ليزي ساز در دهان شما همانند ليزي يك ماهي قزل آلا شد، قرار گيري ساز در دهانتان صحيح مي‌باشد. اگر صداي نتها كمي ریش ریشو غيرطبيعي بود، احتمالاً دليل‌اش اين است كه لبهاي شما به طورمناسبدرزگيري ننموده و مقداري هوا از بالا يا پايين لبانتان خارج مي‌شود.

کلاس سازدهنی در کرج

کلاس سازدهنی در آموزشگاه موسیقی سرنا در کرج یکی از تخصصی ترین کلاس های آموزشی است چرا که برای این ساز در آموزشگاه اساتید در همه روزهای هفته در آموزشگاه حضور دارند و کلاس های آموزش در همه سبک های آموزشی و در همه انواع سازدهنی به طور حرفه ای برقرار است.
آموزش این ساز در آموزشگاه برای آموزش سازدهنی در کرج از صفر تا صد است و هنرجویان می توانند در هر سطح و سنی در کلاس ها شرکت نمایند. استاد این ساز در آموزشگاه موسیقی در کرج دارای مدرک کارشناسی ارشد و متخصص در آموزش تخصصی این ساز می باشند.