• شماره تماس آکادمی موسیقی سرنا :    32238651-026      32287019-026       09306460639
  • آدرس آموزشگاه موسیقی سرنا  :  کرج ، بلوار مانی، کوچه مانی یک، انتهای کوچه 
  • شماره تماس آکادمی موسیقی سرنا :    32238651-026      32287019-026       09306460639
  • آدرس آموزشگاه موسیقی سرنا  :  کرج ، بلوار مانی، کوچه مانی یک، انتهای کوچه
  • شماره تماس آکادمی موسیقی سرنا :    32238651-026      32287019-026       09306460639

نحوه اختراع ساز ویولن

تاریخچه پیدایش ویولن

برای آگاهی از نحوه اختراع ساز ویولن، بهتر است اولاطلاعاتی درباره اینداشته باشید که در ادامه بهمعرفی مختصر ساز زیبای ویولن خواهیم پرداخت. ساز ویولن یک ساز ظریف و فرنگی است، این ساز از ۵۸ قطعه مختلف که به طرز دقیقی با هم جور شده‌اند ساخته می‌شود و وزن آن در حدود ۴۰۰ گرم می باشد.

نحوه اختراع ساز ویولن
 

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ساز ویولن مقاله معرفی ساز ویولن را می توانید مطالعه کنید یا برای یادگیری این ساز به صفحه آموزش ویولن در کرج مراجعه کنید.

اختراع ساز ویولن

ساز ویولن ابتدا توسط سازنده ایتالیایی گاسپارو برتولونی اختراع شده است. تاکنون بیش از سه سده از اختراع اولین نمونه ویولن توسط گاسپارو برتولونی میگذرد و در این مدت با وجود پیشرفت علم دانشمندان نه تنها نتوانسته‌اند در ساختمان ویولن تغییری بدهند ٬ بلکه از رموز کار سازندگان قدیم نیز چیزی درک نکرده اند.
به جرات میتوان گفت تاریخچه ویولن در اروپا به قرن ۹ میلادی بازمی‌گردد. بسیاری معتقدند که ویولن نمونه تکمیل شده ساز رباب است. رباب‌ بعدها به اروپا آورده شد و تغییراتی در آن به‌وجود آمد و به نام ربک در اروپا شهرت گرفت. برخی بر این باورند که ساز ویولن از کشورهای عربی آمده‌ است. اگر به زمانهای قدیم بازگردیم در سرزمینهای اسلامی اعراب، سازی بوده بنام Rebab که تنها یک سیم داشته است.
به تدریج و با گذشت زمان و پیشرفت علم و موسیقی، اعراب به تعداد سیم های آن افزودند و ساز دیگری بنام Rebec بوجود آمد. فرم‌های اولیه دارای سوراخی بودند که بر روی ساز قرار داشت اما بعدها این سوراخ از بدنه سازها حذف شدند و این ساز با سه سیم سرآغاز ساز ویولن تکامل یافته در سال‌های آینده شد. در اروپا از قرن ۱۶ میلادی به بعد ساز ویولن به صورت تکامل یافته دیده می‌شود.
 

چند نکته در مورد ساز ویولن

  • عده کثیری از تاریخ نویسان موسیقی منشا آن چیزی را که ما امروزه به نام ویولن می شناسیم ایتالیا میدانند.
  • تا سالها پس از ساخت این ساز، از آن تنها برای همراهی سایر سازها استفاده میشد چرا که موسیقی دانها به ضعف سازهای بادی پی برده بودند و نیاز به سازی با رنگ صدای جدیدتر داشتند.
  • اواسط قرن ۱۷ بود که ویولن بعنوان یک ساز solo مطرح شد، البته این ساز ابتدا فقط در محافل رسمی و اشرافی نواخته میشد اما بتدریج پای به محافل طبقه متوسط و عادی نیز گذاشت.
  • جالب هست که بدانید خیلی زود ایرانیها و ترک ها این ساز را برای خود بومی کردند و سبک ها و روشهای مخصوص به خود برای کوک کردن و نواختن آن ابداع کردند.

سازندگان ویولن

از اولین سازندگان ساز ویولن می‌توان گاسپارو برتولتی ایتالیایی را نام برد، که در برخی موارد وی را مخترع این ساز می‌دانند. از شاگردان مشهور گاسپارو برتولتی آندره آماتی بود که او هم بهترین سازنده ویولن در سطح جهان یعنی آنتونیو استرادیواری ایتالیایی را پرورش داد.
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد*