• شماره تماس آکادمی موسیقی سرنا :    32263647-026      32253482-026
  • آدرس آموزشگاه موسیقی سرنا  :  کرج ، میدان شهدا ، روبروی بانک ملی ، جنب برج نوا  
  • شماره تماس آکادمی موسیقی سرنا :    32263647-026      32253482-026
  • آدرس آموزشگاه موسیقی سرنا  :  کرج ، میدان شهدا ، روبروی بانک ملی ، جنب برج نوا  
  • شماره تماس آکادمی موسیقی سرنا :    32263647-026      32253482-026

تمرین آواز خواندن برای مبتدی ها

آواز خوانی و خوانندگی مهارتی است بر اساس حافظه ماهیچه های صوتی و صد البته مهارتی است، بیش از توانایی صحبت کردن. برای اینکه خواننده خوبی شویم باید بتوانیم به درستی نفس بکشیم، با قدرت و رزنانس بالا بخوانیم و از گام و نت صحیح خارج نشویم. خوانندگی بسیار مفرح و همچنین اگر به طور صحیح انجام شود با دنیایی از تحسین و تشویق همراه خواهد بود. صدا باید چگونه برای آواز خواندن از گلو بیرون بیآید هیچ کدام از معلمان آواز در ایران ، معلم تربیت صدا نبوده و آنها تنها ردیف و شیوه را آموزش می دهند. اینکه هنرجوی آواز صدا را چگونه بسازد و عیب صدای خواننده چگونه باید رفع شود تا بحال در موسیقی سنتی ایران سابقه نداشته است.

تمرین آواز خواندن برای مبتدی ها

به همه چیز توجه کنیم

هر خواننده‌ای باید در مورد استایل‌های مختلف موسیقی و خوانندگی بداند. قطعا هرکس سلیقه و ترجیح خاص خود را در سبک موسیقی و خوانندگی دارد اما بسیار مهم است که خود را در معرض ژانرهای مختلف از همه جای دنیا قرار بدهیم چرا که این به هر خواننده‌ای برای پیدا کردن مقصد روشن در موسیقی کمک می‌کند. بنابراین، صرف نظر از هر سبکی که می‌خواهیم روی آن تمرکز کنیم، حتما با سبک‌های دیگر نیز آشنا شویم.

زیر نظر یک استاد آواز و یا یک معلم آواز تمرین کنید

حتی می توانید با دوست و آشنایی که قبلا دوره های آواز را گذرانده تمرین آواز کنید اما همیشه بهتر است که زیر نظر یک استاد و شخص حرفه ای تعلیم ببینید. انجام اشتباه یک تکنیک آواز می تواند به صدای شما صدمه بزند. اگر صدای شما قدرت کافی را ندارد، بدانید که به دلیل ماهیچه های تحت رشد و استفاده غیر صحیح از حنجره و تارهای صوتی است. اگر توانایی مالی رفتن به آموزشگاه و تعلیم زیر نظر استاد آواز را ندارید، از CD های آموزشی موجود در بازار یا از نمونه های دیگر در دسترس در یوتیوب استفاده کنید. در انتخاب معلم آواز تحقیق و دقت کنید. بسیاری تنها در پی سو استفاده از اشتیاق افراد علاقمند با روش های غیر اصولی و طولانی مدت در پی سود شخصی هستند و در این بین اساتیدی هستند که در برابر شاگرد و اعتبار خود احساس مسئولیت می کنند.

تمرین عمیق نفس کشیدن 

برای دیافراگم خود،نفس کشیدن عمیق را به یک عادت تبدیل کنید با انجام مداوم و هر روزه به جای نفس آرام،و نگه داشتن هوا درون سینه خود،تمرین کنید تا نفس کشیدن عمیق جزء عادات شما شود ، اگر به طور صحیح نفس بکشید،قسمت پایینی شکم شما گسترش میابد،نه قفسه سینه شما.

گرم کردن صدا قبل از آواز

بهتر است که همیشه صدایتان را به این ترتیب گرم کنید: ابتدا رنج میانه صدا، سپس رنج پایین صدا و در آخر رنج بالای صدا و دوباره به رنج میانه برگردید. همیشه برای هر رنج صدایی 10 دقیقه زمان بگذارید و اگر صدایتان خسته است، زیاد به آن فشار نیاورید. هنگام گرم کردن صدا همیشه به رنجی برگردید که برایتان راحت تر است و بعد از چند دقیقه دوباره امتحان کنید چیزهای دیگری که باید تمرین کنید:

داینامیک صدا: خواندن را در رنج میانه و بسیار ملایم شروع کنید و سپس بلندتر و پس از آن دوباره ملایم بخوانید. به این تغیراتی که در شدت رزنانس صدای خود بوجود می آورید، داینامیک صدا گفته می شود. حتی ساده ترین نوع داینامیک، به صدای شما روح می بخشد و هرچه بیشتر تمرین کنید و بلند و ملایم بخوانید صدای سالم تری خواهید داشت. در موسیقی کلاسیک داینامیک صدا از ساکت ترین تا بلندترین به صورت زیر نشان داده می شود:

PP “پیانیسیمو” ساکت ترین
P “پیانو” ساکت،
MP “متزو پیانو” نیمه ساکت،
MF ” متزو فورته” نیمه بلند
F “فورته” بلند
FF “فورتیسیمو” بسیار بلند

در ابتدا شما ممکن است تنها قادر به خواندن از MP تا MF باشید اما با تمرین بیشتر می توانید داینامیک صدایتان را افزایش دهید.

سرعت: از “دو” تا “سل” را و به عکس، در اکتاوهای مختلف و با ادای صحیح نتها با سرعت بخوانید. این تمرین به صدای شما انعطاف بیشتری می دهد.

تمرین روزانه صداسازی داشته باشیم

این یک وجه مهم است که برای تبدیل شدن به خواننده ای موفق، ضروری است. به دنبال یک مربی صداسازی کاربلد در نزدیکی خود باشیم و سریعا برای کلاس‌های صداسازی و تمرینات صداسازی ثبت نام کنیم. آموزش صداسازی، آسان‌ترین راه برای رشد مهارت ما در خواندن است. نباید اینطور فکر کنیم که یک شبه می توانیم در خوانندگی حرفه‌ای شویم و خیلی سریع مثل خواننده‌های مشهور مورد علاقه‌مان بخوانیم. با تمرین، صبر و پشتکار، ما هم می‌توانیم به این هدف برسیم.
باید همیشه زمانی را برای تمرین روزانۀ خوانندگی بگذاریم. می‌توانیم این کار را حتی در هنگام دوش گرفتن، رانندگی کردن یا رسیدگی به کارهای خانه انجام دهیم یا حتی در مدرسه و یا محل کار. می‌توانیم با تمرین هامینگ شروع کنیم وهرآهنگی که می‌خواهیم را ابتدا با هامینگ و سپس با صدای آوازی بخوانیم. این نوع گرم کردن صدا، همانطور که دربالا اشاره شد، ضروری است. اما باید درهنگام تمرین مراعات اطرافیان را هم بکنیم!

مقالات مشابه : نکاتی در مورد خوانندگی

تقویت اعتماد بنفس

باید قبول کرد که خواننده های امروزی مخصوصا خوانندگان پاپ، به هیچ وجه دارای رنج صدای قابل توجهی نیستند. اما اجرا های بی نظیری ارائه می کنند که به لحاظ بصری و حتی شنیداری دارای جذابیت و گیرایی هستند. تنها دلیل این محبوبیت اعتماد به نفس می باشد که باعث بهتر شدن اجرا و بیشتر شدن طرفداران می شود.

 

نوشیدنی های ولرم زیادی بنوشید

نه یخ زده و نه داغ و خیلی گرم ، این برای تارهای صوتی شما و مفید است.زیرا به سادگی آنها را هیدراته میکند و باعث میشود که بلغم یا مخاطتان بیش از حد پاک شود. آب سرد موجب شوک و تشدید تارهای صوتی و گلوی شما خواهد شد.

صدای خودتان را ضبط کنید

وقتی که آواز میخوانید،صدای خود را ضبط کنید تا ببینید آیا صدای شما خوشایند و تحریک کننده است یا خیر؟ صدایتان را با ذهن باز گوش کنید و اگر واقعا خوب و درست به نظر نمیرسد،خودتان را قانع نکنید که همه چیز درست است.

طرز ایستادن خود را تصحیح کنید

در حالی که یکی از پاها کمی از دیگری جلوتر است، سعی کنید راست بایستید . سینه را به جلو و پهنای شانه ها را به عقب متمایل کنید. این طرز یستادن به شما کمک می کند که راحت تر نفس بکشید و حجم شش ها را برای ادای بهتر نتها و کلمات افزایش دهید. صورت و فک خود را ریلکس و راحت نگه دارید.