• شماره تماس آکادمی موسیقی سرنا :    32238651-026      32287019-026       09306460639
  • آدرس آموزشگاه موسیقی سرنا  :  کرج ، بلوار مانی، کوچه مانی یک، انتهای کوچه 
  • شماره تماس آکادمی موسیقی سرنا :    32238651-026      32287019-026       09306460639
  • آدرس آموزشگاه موسیقی سرنا  :  کرج ، بلوار مانی، کوچه مانی یک، انتهای کوچه
  • شماره تماس آکادمی موسیقی سرنا :    32238651-026      32287019-026       09306460639

آموزش سنتور در کرج

استاد سنتور کرج

با آموزش سنتور در آموزشگاه موسیقی سرنا، به دنیایی از هنر و اندیشه موسیقی ایرانی و جهانی پا بگذارید.

سنتور به عنوان یکی از سازهای سنتی و زیبای موسیقی، افراد را به دنیایی عمیق از هنر و احساسات هدایت می‌کند. آموزشگاه موسیقی سرنا در کرج با تکیه بر اساتید ماهر و برنامه‌های آموزشی شخصی‌سازی شده، به علاقه‌مندان این فرصت را می‌دهد تا در کلاس‌های سنتور با این ساز زیبا آشنا شوند.

آموزش سنتور در کرج در آکادمی موسیقی سرنا، توسط برترین و مجرب ترین اساتید کرج و تهران انجام می شود. آموزش سنتور یکی از مهم ترین و حساس ترین آموزش های ارائه شده در آکادمی موسیقی سرنا است. ساز سنتور با دو زخمه چوبی نواخته می شود و فرود آمدن زخمه ها برروی تعداد سیم های زیاد فضای آموزش این ساز را از دیگر سازهای موسیقی ایرانی کمی متفاوت کرده است.
 

آموزش مقدماتی تا پیشرفته سنتور در کرج

دوره‌های مقدماتی تا پیشرفته برای افراد مبتدی تا حرفه‌ای فراهم شده‌اند. در این دوره‌ها، اصول ابتدایی نت‌خوانی، تکنیک‌های بازی سنتور و تجربه‌های موسیقی با استفاده از این ساز آموزش داده می‌شود.

کلاس‌های گروهی و خصوصی سنتور در کرج

افراد می‌توانند بین کلاس‌های گروهی و خصوصی انتخاب کنند. کلاس‌های گروهی امکان تبادل تجربیات و تشویق اجتماعی را فراهم می‌کنند، در حالی که کلاس‌های خصوصی به دانشجویان این امکان را می‌دهند تا با توجه به نیازها و سطح مهارت خود به صورت شخصی‌سازی شده آموزش ببینند.

آشنایی با موسیقی ایرانی

آموزشگاه موسیقی سرنا تاکید دارد که در کنار آموزش تکنیک‌های سنتور، دانشجویان با مفاهیم و آموزه‌های موسیقی ایرانی نیز آشنا شوند. این ارتباط نزدیکترین وصله‌ای است که دانشجوان را به تاریخ و فرهنگ موسیقی ایران نزدیک می‌کند.

امکانات آموزشگاه موسیقی سرنا برای آموزش سنتور

آموزشگاه موسیقی سرنا از امکاناتی نظیر وسایل موسیقی متنوع، سالن‌های صوتی و تجهیزات ضبط پیشرفته برخوردار است تا فرایند آموزش را برای دانشجویان بهتر و لذت‌بخش‌تر کند.

برگزاری رسیتال موسیقی سنتی در کرج

آکادمی موسیقی سرنا برای فهم بهتر و آموزش هنرجویان حرفه ای سالیانه رسیتال ها و یا کنسرت هایی را برگزار می کند تا هنرجویان اجرا در محیط واقعی را نیز تجربه کنند و علاوه بر آموزش موسیقی به تمرین نوازنگی حرفه ای نیز بپردازند، در هیمن راستا رسیتال سازهای ایرانی نیز چندین بار در سال برگزار می شود.

آموزش سنتور در کرج 

برای علاقه مندان یادگیری ساز سنتور می توان گفت، نوازندگی سنتور با دو چوب نازک با نام مضراب، انجام میشود. مضرابها در گذشته بدون نمد بودند ولی اکنون بیشتر به مضرابها نمد می چسبانند که باعث نرمتر شدن و کم زنگ تر شدن آوای سنتور می شود. نوازندگی این ساز علاوه بر چابکی دست ها، به تمرکز ذهن نیز نیاز دارد که تنها با آزمون فراوان بدست می آید.

اساتید سازهای مضرابی

رضا برمسجد

مدرس سنتور

سحر یوسف

مدرس ساز قانون

مهسا فرهمند

مدرس رباب و تنبور

مریم مظفرآبادی

مدرس سنتور

سمیرا تک سایه

مدرس بربت، تار و سه تار

ایمان محمد قاسم

مدرس سنتور

نوشین پاسدار

مدرس عود و بربط

سینا مقیمی

مدرس تنبور

عیسی غفاری

مدرس تار و سه تار

شیدا دباغی

مدرس تار و سه تار

معرفی مختصر ساز سنتور 
سنتور یکی از سازهای زِهی- ضربه ای (مضرابی) است که دارای شکل کاملاً منظم و هندسی می باشد. این ساز از یک جعبه تشدید صدا به شکل ذوزنقه تشکیل شده است که بلندترین ضلع موازی آن نزدیک به نوازنده و دو ضلع با طول برابر، دو ضلع موازی را به شکل مورب قطع می کنند.
سنتور دارای ۷۲ سیم است که به دسته های چهارتایی تقسیم می شوند.این دسته های چهارتایی از روی یک خرک عبور می کنند و هر چهار سیم هم کوک می باشند؛ اما هر سیم جداگانه به گوشه های معینی که در سطح جانبی راست کار گذاشته شده است، متصل می گردد.
 

مراحل آموزش سنتور

از مهمترین بخش ­های آموزش در تمام سازهای موسیقی، آشنایی با ساختار ساز انتخابی است. هنرجو در ابتدا درباره­­ ساز سنتور می ­آموزد. در این مرحله آشنایی با ساختار فیزیکی ساز و چیدمان سیم ها بر روی بدنه ضروری است.
هم چنین نحوه­ نشستن صحیحِ  در هنگام نوازندگی تاثیر مستقیمی در کیفیت نواختن نوازنده دارد. ساختار هر ساز نحوه­ نشستن آن را مشخص می ­کند. ساز سنتور برخلاف بسیاری از سازها، با فاصله از بدن نوازنده قرار می­ گیرد.در این حالت آگاهی از استانداردهای نشستن صحیح مانند فاصله­ ساز از نوازنده و زاویه صحیح دست ها نسبت به ساز، برای هنرجویان نوپا که در دوره های آموزش سنتور شرکت کرده اند بسیار ضروری است.

مضراب­ ها در سنتور

مضراب سنتور از جنس چوب است. اگر به مضراب سنتور دقت کرده باشید، احتمالا ناحیه­ حلقه ای را در آن  دیده اید. این قسمت محل قرارگیری انگشتان است و به نگه داشتن مضراب در دست کمک می­ کند. در قسمت جلوی مضراب معمولا از نمد استفاده می­ کنند که استفاده از نمد به نرم بودن وشفافیت صدا کمک بسیاری می­ کند.بعد از آشنایی مقدماتی با نحوه­ نشستن و ساختار مضراب­ ها، نحوه درست به دست گرفتن مضراب ها و آموزش صحیح مضراب زنی، شالوده­ های اصلی نوازندگی را در هنرجویان تشکیل می دهند.

آموزش نت خوانی ونواختن نت ها

یادگیری نت­ خوانی مشابه یادگرفتن حروف الفبا در زبان فارسی است. آموزش صحیح و استاندارد نت­ خوانی و ریتم، هنرجو را برای رسیدن به هدف نهایی (نواختن ساز) آماده می ­کند.این مرحله از مهمترین مراحل آموزش در هر نوع سازی است. در این جا هنرجو با دنیای موسیقی آشنا می شود و درک صحیح از ساختار ریتم و فواصل نت ها در موسیقی پیدا می کند. این مرحله یکی از مهمترین مراحل یادگیری در  آموزش سنتور است و صبر و اشتیاق بالای هنر جو را می طلبد.

یادگیری سنتور 

شیرین ­ترین بخش از آموزش سنتور، اجرای قطعات موسیقی توسط ساز است. پس از آموزش ساختارهای لازم، اکنون هنرجو برای اجرای قطعات موسیقی ساده، آماده است. در آموزش سازهای ایرانی، اولویت شروع در نواختن قطعات با دستگاه­ها و تم ­های ایرانی است.ولی این یک شرط مطلق نیست و این استاد است که با توجه به روحیات و تشخیص سطح هنرجو، قطعات موسیقی را انتخاب می ­کند.
انتخاب صحیح و وسواس در انتخاب قطعات برای هنرجویان، تاثیر زیادی بر انگیزه و اشتیاق آنها در نوازندگی دارد و این یکی از تخصصی­ ترین قسمت ­های آموزش سنتور به روش  اصولی است. استادان زبردست با سال­ها تجربه و روبرو شدن با شاگردان مختلف، بیشترین تاثیر را در تشویق هنرجویان به یادگیری سنتور و در نهایت لذت بردن از ساز را دارند.

مقاله مرتبط: معرفی ساز سنتور

آموزشگاه سنتور کرج

اصولا افرادی که به دنبال یادگیری ساز سنتور می باشند علاوه بر دغدغه اصلی برای پیدا کردم بهترین آموزشگاه موسیقی، سوالات بسیار دیگری دارند که ما در اینجا تعدادی از این سوال ها که در ذهن افراد رخ می دهند را به طور مثال بیان کرده ایم.

سوالات متداول درباره آموزش سنتور

آیا برای آموختن سنتور متد نوشته شده خاصی وجود دارد؟
بلی کتاب دستور سنتور (فرامرز پایور)، شیوه سنتور نوازی (پشنگ کامکار)، دوره ابتدایی سنتور (فرامرز پایور)، ردیف سنتور (ابوالحسن صبا)
نواختن ساز سنتور سخت است یا راحت؟
هیچ سازی آسان یا سخت نیست و برای نواختن هر کدام بایستی روزانه تمرین کنید. سنتور به دلیل اینکه از قبل کوک شده است، صدای خوش آیندی از آن ایجاد می شود. بهرحال برای خوب نواختن آن نیاز به تمرین و ممارست دارید.
 آیا نواختن ساز سنتور برای من دیر نیست؟
آموختن موسیقی در هیچ سنی دیر نیست. بقول معروف ماهی را هر وقت از آب بگیرید تازه است! 
 
آموزش سنتور کرج

 از چه موقع بایستی ساز سنتور را تهیه کنم؟
قبل از تهیه ساز حتما با مربی خود مشورت کنید. حدودا از جلسه دوم یا سوم بهتر است که ساز را داشته باشید. 
 در حال حاضر قیمت یک سنتور چقدر است و من به چه نوع سازی نیاز دارم؟
تهیه ساز بسته به بودجه شما دارد اما از حدود 500000 تومان می توانید سنتور بخرید. اگر تازه شروع به آموختن سنتور کرده اید بهتر است سازی در حد متوسط بگیرید. با حدود 400 تا 500 هزار تومان یک سنتور متوسط خوب می توانید بخرید. برای خرید حتما با مربی خود مشورت کنید و نظر او را جویا شوید. سعی کنید از سازندگان سنتور ساز را تهیه کنید. خرید ساز از سازنده همیشه به صرفه تر و مطمئن تر است. 
 ویژگی های یک ساز سنتور خوب چیست؟
صفحه چوب سنتور باید بدون ترک و یا گره چوب باشد. دقت کنید صفحه زیر یا روی ساز برآمده نباشد. شیارهایی که کنار سنتور واقع شده و سیم ها از داخل آن رد شده اند بایستی ظریف و تمیز کار شده باشد. از گرفتن سنتوری که منبت کاری یا نقاشی دارد پرهیز کنید. این سازها اگرچه بنظر زیبا می آیند اما بدلیل اینکه صفحه ساز یکدست نیست، صدای خوبی ندارند. 
 آیا آموزش سنتور برای کودکان نیز مناسب است؟
آموزش سنتور برای کودکان می تواند برای آنان جذاب و لذت بخش باشد. بهترین سن برای شروع نوازندگی از دوران کودکی است. توجه داشته باشید در این سنین اگرچه فراگیری کودکان بسیار بالا است اما بدلیل زود خسته شدن کودکان از کارهایی که نیاز به تمرکز زیادی دارد، بهتر است برای پیشرفت بیشتر، زمان تمرینات آنان را کوتاه تر و به دفعات بیشتر تقسیم کرد. 
قبل یا همزمان با فراگیری سنتور چه درس های دیگری به من کمک می کند تا نواختن این ساز را بهتر بیاموزم؟
آموختن مبانی موسیقی (تئوری و سلفژ) به یادگیری شما کمک می کند. همینطور گوش دادن به موسیقی سنتی و خواندن کتاب های مربوط به موسیقی نیز موثر است. 
 چه مدت زمانی طول می کشد تا من بتوانم این ساز را در حد قابل قبولی بنوازم؟
دوره مقدماتی برای سنتور حدودا 8 الی 9 ماه طول می شکد. البته این زمان بسته به زمان تمرین هر هنرجو متفاوت است. آموختن موسیقی ماند بالا رفتن از نردبانی بی انتها است. 
شیوه آموزش برای ساز سنتور چگونه است؟ آیا در طی دوره آموزشی ناگهان درس ها سخت می شود؟ 
شیوه آموزشی برای همه سازها به تدریج و از آسان به دشوار می باشد. در صورت تمرین مرتب روزانه و فراگیری کامل درس ها ، درس های جدید بسیار ساده خواهند بود.

 

 

 

آموزشگاه سنتور کرج

آموزش سنتور کرج

استاد سنتور کرج

کلاس سنتور کرج

اموزشگاه سنتور کرج

آموزش سنتور کرج

استاد سنتور کرج

کلاس سنتور کرج

اساتید سنتور کرج


 
نظرات بينندگان
غیر قابل انتشار : 1
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته : 8
Ava
|
1402/07/02 - 15:46
0
1
یکی از بهترین آکادمی ها در کرج💜
پاسخ ها
آکادمی موسیقی سرنا
|
1402/09/08 - 12:01
درود به شما
بسیار ممنون از لطف شما
ناشناس
|
1401/10/06 - 00:12
1
0
استاد سنتور کی هست و شهریه هر ترم چند تومان است 09027253060
پاسخ ها
آکادمی موسیقی سرنا
|
1401/10/09 - 17:22
درود به شما هنردوست گرامی
مدرسهای آموزشگاه در قسمت اساتید با رزومه کاری مشخص شده و شهریه هم طبق مصوبه ارشاد 
485 بابت 4 جلسه خصوصی نیم ساعته
مانی
|
1401/03/09 - 11:39
0
0
وقت بخیر .اساتید سنتور رو میشه معرفی کنید ؟
پاسخ ها
آکادمی موسیقی سرنا
|
1401/03/10 - 00:30
درود به شما
اسامی و رزومه تمام اساتید در سایت در قسمت معرفی اساتید بصورت کامل آورده شده 
و البته در قسمت برنامه هفتگی نیز روزهای مدرسان نوشته شده
مریم
|
1400/12/28 - 18:56
0
1
سلام خدمت شما و همکاران گرامی بسیار خوشحالم که با معرفی دوستان به آکادمی موسیقی سرنا آمدم و این محیط خوب و دوستانه رو تجربه کردم ممنون از استادم آقای محمدقاسم و کادر محترم سرنا
پاسخ ها
آکادمی موسیقی سرنا
|
1401/01/09 - 16:39
درود به شما
ممنون از نظر مثبت شما
رضایت شما باعث دلگرمی ما و بالاتر رفتن مسیولیتمان نسبت به عملکردمان میشود
پیروز باشید
نظرات كاربران :