• شماره تماس آکادمی موسیقی سرنا :    32263647-026      32253482-026
 • آدرس آموزشگاه موسیقی سرنا  :  کرج ، میدان شهدا ، روبروی بانک ملی ، جنب برج نوا  
 • شماره تماس آکادمی موسیقی سرنا :    32263647-026      32253482-026
 • آدرس آموزشگاه موسیقی سرنا  :  کرج ، میدان شهدا ، روبروی بانک ملی ، جنب برج نوا  
 • شماره تماس آکادمی موسیقی سرنا :    32263647-026      32253482-026

آموزش سلفژ به زبان ساده

سُلفِژ (به فرانسوی: Solfège) یا سرایش، در موسیقی، تکنیکی آموزشی برای آموزش نواک و آوازخوانی است که در آن هر نُتِ میزان با سیلاب خاصی که سیلابُ سُلفژ (یا سُلافاسیلاب) نامیده می‌شود، خوانده می‌شوند. هفت سیلاب که عملاً استفاده می‌شوند عبارت‌اند از: دو، رِ، می، فا، سُل، لا، سی (یا تی).

سلفژ چیست؟

سلفژ در واقع توانایی خواندن نت ها به شکلی خاص است که باعث می شود حتی زمانی که شما یک نت را ندیده اید نیز بتوانید به راحتی آن را بخوانید. در واقع شما با یادگیری این تکنیک ها می توانید به راحتی نت ها را پشت سر هم بخوانید و قوانینی که در خصوص نت ها و سکوت ها نیز در طول خواندن این نت ها وجود دارد را نیز رعایت کنید. 
آموزش سلفژ به زبان ساده
 
سلفژ چیست
 

آشنایی با انواع صدای انسان

آخرین مرحله از مراحل یادگیری سلفژ نیز مرحله ای است که شما باید با انواع صدای انسان آشنا شوید، به صورت کلی صدای انسان به 6 دسته تقسیم بندی می شود که این دسته بندی عبارت است از :
 1. سوپرانو :صدای زیر زنانه
 2. متسو سوپرانو : صدای متوسط زنانه
 3. کنترالتو : صدای بم زنانه
 4. تنور : صدای زیر مردانه
 5. باریتون : صدای بم یا صدای متوسط مردانه
 6. باس : صدای بم مردانه و بهترین صدای مردانه

یادگیری صداخوانی، وزن خوانی و دیکته موسیقی

به صورت کلی آموزش سلفژ دارای سه بخش اصلی است، یادگیری صدا خوانی که شما در این بخش باید انواع وزن و الگوهای ریتمی را یاد بگیرید، بخش دوم از سلفژ نیز مربوط به بخش وزن خوانی است که شما در این بخش با وزن های موسیقی های مختلف به خوبی آشنا می شوید، بخش سوم دیکته موسیقی است که در این بخش دیکته صدا و ریتم به صورت متناوب تمرین می شود تا به خوبی در ذهن شما ثبت شود، این بخش نیز مانند بخش اول و دوم از اهمیت بالایی برخوردار است.

دو متد برای به کار بردن سلفژ

 • نت دو ثابت که سیلاب ها همیشه به نت های خاصی اختصاص داده می شوند (برای مثال دو همیشه نت C در سیستم جهانی نت نویسی است)
 • دو قابل انتقال که سیلاب ها به نت های مختلف بر اساس محتوای موسیقی اختصاص داده می شوند.
آموزش سلفژ ۳ مبحث بطور جداگانه آموزش داده میشود.

1 - صدا خوانی یا کانتاتی CANTATI :

در سلفژ صدا خوانی یا کانتاتی ابتدا آموزش داده می شود. کانتاتی طرز صحیح و درست خواندن نت ها و چگونگی خواندن نت های مختلف در جای درست خود می باشد. در این درس، هنرجو این توانایی را پیدا می‌کند که صدای هر نت دقیقا آن‌ گونه که هست بخواند؛ در این بخش که بیشتر روی ساز آموزش داده می شود با کمک از سازی چون پیانو طرز صحیح ادای هر نت را با تمرین و ممارست می آموزیم. یعنی به ‌طوری‌ که اگر نتِ “دو” به‌ همراه پیانو خوانده شود، صدایی که از حنجرۀ فرد خارج می‌شود دقیقا با پیانو یکسان است. در نهایت، هنرجو در این درس توانایی خواندن انواع نت را به‌طور دقیق و در گام‌های مختلف پیدا می‌کند.

2 - وزن خوانی یا پارلاتی PARLATI :

در بخش سلفژ پارلاتی همانطور که پیداست بیشتر مساله زمان بندی ها مطرح است. ریتم یکی از عناصر مهم در هر هنری میباشد و معانی خاص خود را در آن هنر دارد. جهان را ریتم به نظم کشیده و موسیقی بدون ریتم حکم نقاشی بدون قلم و رنگ رو دارد. وزن خوانی (پارلاتی) در واقه همان خواندن کشش نت هاست. درک درست و ادای زمان درست هر نت بسیار اهمیت دارد. زمان بخش مهم موسیقی است که بدون آن موسیقی هیچ مبنای خاصی نخواهد داشت. زمان ها و اجرای دقیق آن در هر نت یا در هر سکوت در بخش های بزرگ یا کوچک زمانی بسیار مهم است.

3 - دیکته موسیقی MUSIC DICTATION :

در این بخش شما هر صدایی را که میشنوید باید نت آن را تشخیص دهید و ریتم نت های متوالی را یاد داشت کنید. این یک تخصص بسیار جذاب برای موزیسین هاست. در دیکته ،دیکته ریتم و دیکته صدا به طور متناوب کار می شود و هنر جو با ممارست و تمرین فراوان توانایی نوشتن نت موسیقی که می شنود را پیدا می کند.

کلاس سلفژ برای چه کسانی مفید است؟

واضح است که سلفژ برای بالا بردن درک موسیقی و برای نوازندگان لازم است. اما باید در نظر داشت که شاید برخی مباحث تخصصی در کلاس سلفژ برای تمام هنرجویان جذاب نباشد، لذا برحسب صلاحدید استاد و نیاز هنرجو مباحث در این کلاسها تدریس می گردد.

آموزش سلفژ در کرج