• شماره تماس آکادمی موسیقی سرنا :    32238651-026      32287019-026       09306460639
  • آدرس آموزشگاه موسیقی سرنا  :  کرج ، بلوار مانی، کوچه مانی یک، انتهای کوچه 
  • شماره تماس آکادمی موسیقی سرنا :    32238651-026      32287019-026       09306460639
  • آدرس آموزشگاه موسیقی سرنا  :  کرج ، بلوار مانی، کوچه مانی یک، انتهای کوچه
  • شماره تماس آکادمی موسیقی سرنا :    32238651-026      32287019-026       09306460639

آموزش ساز تنبور در کرج

آموزش تنبور کرج

ساز تنبور چیست 

تنبور سازی است که دسته‌ای بلند و کاسه‌ای گلابی شکل دارد و معمولاً از چوب توت ساخته می‌شود. کاسه آن به دو صورت یک تکه (کاسه‌ای) که از قدیم مرسوم بوده و چند تکه‌ای (ترکه‌ای یا چمنی) است که به تقلید از کاسه سه تار در دهه‌های اخیر ساخته شده‌است. تنبور در آثار بعضی از معاصرین غیر ایرانی اینگونه عنوان شده است که: صدایی تیز و فلزی دارد و می توان خیلی ظریف نواخته شود این ساز بدنه ی کوچک گلابی شکل با یک گردن دراز دارد،اجزا آن بدون میخ به هم متصل شده دارای چند گوشی و چند سیم نازک می باشد.

گروه تنبور آکادمی موسیقی سرنا 

طول این ساز در بین ۷۰ تا ۸۰ سانتیمتر و دارای سه سیم است، یکی واخوان و دو سیم اصلی. در زمان قدیم به گفته فارابی از یک یا دو سیم اصلی استفاده می شدهاست که اکنون به صورت سه سیم معمول است. این ساز دارای چهارده پرده (دستان) و فاقد ربع پرده می‌باشد. در نواختن آن دو نوع کوک رایج است. ابتدا کوک هفت دستان (برز) و دیگری کوک پنج دستان (ته رز) که نوازندگان امروزی بیشتر از کوک سیم اصلی دو(C) و سیم واخوان سل(G)استفاده می‌کنند. تنبور را با چهار انگشت دست راست و بدون استفاده از مضراب مصنوعی می‌نوازند و تکنیک‌های دست چپ آن شبیه دیگر سازهای زهی دسته دار مانند تار و سه تار است و مضراب‌های اصلی آن عبارتند از انواع مضراب راست، چپ و شُر انواع مضراب ریز، گل‌ریز، غنچه، دوچپ (دوتک) و …

چنانچه مشتاق یادگیری ساز تنبور هستید آموزشگاه موسیقی سرنا را از دست ندهید.

آموزشگاه موسیقی معتبر در کرج 

 

آموزش انواع سازهای موسیقی در آموزشگاه سرنا به صورت کلاس های خصوصی و گروهی بوده و با بالاترین کیفیت برگزار می شوند. ما با بهره گیری از اساتید مجرب و حرفه ای در این آموزشگاه موسیقی در تلاش هستیم تا خدمات به روزی را در زمینه آموزش تمامی سازها ارائه دهیم. ما در آموزشگاه سرنا به کشف استعدادهای موسیقیایی فرزندان شما و نیز خود شما هنرجوی عزیز پرداخته و با بهره گیری از این استعداد در برگزاری انواع دوره ها و کنسرت ها استفاده کرده و از دیگر ویژگی های این آموزشگاه موسیقی ایجاد کلاس های  آموزشی در محیطی فوق العاده و سرشار از انرژی مثبت در این اموزشگاه می باشد. برای ثبت نام در کلاس های موسیقی آموزشگاه موسیقی سرنا عجله کنید.

استاد تنبور کرج

برای آموزش ساز تنبور به صورت حرفه ای آموزشگاه موسیقی سرنا را انتخاب نموده و از بهترین و به روزترین متدهای آموزشی در این آموزشگاه بهره مند شوید . 

ساختار ساز تنبور 

تنبور بر اساس شکل ظاهری دو نوع است؛ تنبور کاسه‌ای که یک تیکه است و تنبور چمنی که همان ترکه‌ای است و کاسه آن از تکه‌های چوب درست شده است. این نوع مزیتی که برنوع اول دارد این است که هم ساخت آن راحت‌تر است و هم تعمیر آن.

کاسه

 همان قسمت پایین تنبور که خود دارای اشکال مختلفی است که بستگی به منطقه و سازنده خود دارد. کاسهٔ این ساز را عموماً از چوب توت می‌سازند که انتخاب نوع چوب، یعنی اینکه از چه جنس توتی باشد خود دارای نکاتی است.
دسته
قسمت انتهایی تنبور که به کاسه متصل است که در صدا تاثیر زیادی دارد. 
صفحه
قسمت روی کاسه که دارای بافت ظریف می باشد، صفحة نازکی است از چوب درخت گردو که بر روی دهانه کاسه قرار می‌گیرد و در وسط و یا در کنار صفحه حدود ۷ تا ۱۲ سوراخِ ۲ تا ۳ میلیمتری دارد تا موجب نرمی صدای تنبور شود. سوراخ روی صفحه بر صدای تنبور تاثیر بسزایی دارد.
دستان ۱۳ تا ۱۴ دستان در تنبور وجود دارد که در محل‌های معیّن بر دسته بسته می‌شوند. به نظر اغلب نوازندگان مشهور، محل دستان‌ها ثابت است اما برخی نیز معتقدند که جای تعدادی از این دستانها متغیر است.
خرک
خرک قطعه چوبی کوچک و محکم از درخت شمشاد و گردوست که سیم به آن وصل می‌شود و روی صفحه سیم‌گیر قرار می‌گیرد. در برخی از سازهای جدید سیم‌گیر کار خرک را می‌کند.
سیم گیر
 به قسمت انتهایی کاسه وصل است و سیم را به آن وصل می‌کنند. سیم گیر از جنس استخوان یا چوب بوده در انتهای صفحه قرار دارد که تارها را بدان گره می‌زنند و تا انتهای دسته می‌کشند. در برخی از تنبورهای جدید، خرک کار سیم‌گیر را انجام می دهد.
گوشی
همان قطعات بالای تنبور را گوشی میگویند و از آن برای کوک کردن استفاده می‌کنند. دو تا سه گوشی (در تنبورهای نامتعارف تا پنج گوشی) از چوب بید وجود دارد. تنبور لانه کوک (جعبه گوشی‌ها) ندارد و گوشی‌هایش مستقیماً در سوراخهای ایجاد شده در انتهای دسته فرو می روند.
سیم گیر بالا
 برجستگی پایین گوشی را می گویند که دارای شیارهایی است. شیطانک ، که قطعه چوب یا استخوانی است با دو سه شیار که تارها از روی آن عبور داده شده به گوشی گره می‌خورند. شیطانک در حدود ۱۵ سانتیمتری ابتدای دسته تعبیه می‌شود.
پرده
نخ نازکی است که روی دسته بسته شده و فاصله هر دو دستان را یک پرده می‌گویند. تنبور از قدیم دارای ۲ سیم بوده که اکنون آن را از ۲ سیم به یک سیم ارتقاء داده‌اند.
سیم
دو یا سه سیم، که سیم بالایی معمولاً جفتی است. این سیم‌ها از یک سو به سیم‌گیر و از سوی دیگر پس از عبور از روی خرک و شیطانک در انتهای دسته به دور گوشی‌ها پیچیده می‌شوند.

انواع ساز تنبور 

تنبور قوچانی، شروانی، بغدادی، تیسفونی و انواع دو تار، چگور و قپوز. نواختن این ساز با شکل‌های مشابه هنوز در بیشتر مناطق ایران رواج دارد.

آموزش موسیقی کودکان در کرج

آموزش موسیقی در کرج

آموزش مقدماتی تنبور

استاد تنبور کرج

آموزش ساز تنبور در کرج

آموزش تنبور کرج

نظرات بينندگان
غیر قابل انتشار : 1
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته : 8
ساسان
|
1401/03/28 - 18:21
0
0
وقت خوش . تفاوت تنبور وسه تار میشه بگین ؟؟؟
پاسخ ها
آکادمی موسیقی سرنا
|
1401/03/30 - 16:08
درود
در بخش سازشناسی سایت آکادمی موسیقی سرنا
هر دو ساز بصورت دقیق توضیح داده شده
ژیوان منصوری
|
1400/12/28 - 19:12
0
0
سلام مدرس تنبور شما بر اساس چه متدی تدریس میکنند؟
پاسخ ها
آکادمی موسیقی سرنا
|
1401/01/09 - 16:35
درود 
تمامی مدرسهای آکادمی موسیقی سرنا بر اساس متدهای تجربه شده و با کیفیت علمی تدریس میکنند و سیستم گوشی در مواردی اندک و در بعضی از سازهای فولک استفاده میشود.
برای اطلاعات بیشتر میتوانید از اکادمی سوال بفرمایید
درود
|
1400/11/19 - 00:07
0
0
کلاسهای آموزش تنبور بصورت حضوری برگزار میشود؟ و اسم مدرس تنبور لطفا بگید؟
پاسخ ها
آکادمی موسیقی سرنا
|
1400/11/24 - 17:21
درود به شما دوست عزیز
بله کلاسها بصورت حضوری برگزار میشود
روز سه شنبه آقای مقیمی تدریس تنبور میکنند
برای اطلاعات در مورد ساعت کلاسها با شماره تلفنهای آکادمی تماس بگیرید
32263647 - 32253482
تقی زاده
|
1400/11/04 - 12:52
0
0
سلام وقت بخیر ممنون از مطالب خوبتون تقی زاده هستم از شرکت سرچ فن با ثبت کامنتهای مثبت ۵ ستاره در خدمتتون هستیم ۰۲۱۸۸۴۸۳۲۱۹
پاسخ ها
آکادمی موسیقی سرنا
|
1400/11/05 - 12:10
متشکریم
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد*